По време на поход с децата си през 2012 г. американецът Джеф Кършнер решил да качи снимка в Instagram на плуващ в реката боклук, на който се натъкнали случайно.
Постът му предизвикал неочаквани реакции сред приятелите му в мрежата и преди края на приключението Джеф решил да снима и качи с социалната мрежа всички боклуци, на които са попаднали по време на разходката в природата.
Джеф също така бил учител и когато се върнал на работа установил, че децата в класовете му са доста ентусиазирани от инициативата му и на своя собствена глава са решили да повтарят примера му.
Така се родила идеята за приложението Litterati, което Джеф създал първо за iOS, а след това и за Android през 2016 г.
Идеята на Litterati е да създаде глобално общество от хора, които имат желание да спомогнат за изчистването на света от неправилно изхвърлени боклуци.
Източник: Litterati
Потребителите на Litterati задружно качват в платформата на приложението снимки, локация и данни за боклуци, които намират и изхвърлят, като към момента има над 150 000 активни потребители.
Целта обаче не е Litterati да служи като своеобразна версия на Pokemon GO за природозащитниците, в която "всеки си мери боклука".
Идеята е доста по-дълбока.
Благодарение на данните, получени от всеки потребител, компютърни алгоритми съставят детайлни доклади за това къде, колко и какъв боклук бива изхвърлян в природата.
Източник: Litterati
Това е немалка стъпка в овладяването на замърсяването на околната среда, но идеята на Джеф е още по-мащабна.
Виждайки колко присърце взимат каузата всички потребители, Джеф в момента разработва още по-задълбочена платформа за събиране на информация относно изхвърлянето на боклуци.
В следващите 12 месеца американецът най-вероятно ще представи специална джаджа за заснемане, идентифициране и споделяне на данните, подобна на фитнес гривна, която със сигурност ще приобщи още хиляди любители на природата.