След излизането на ChatGPТ мнозина спекулират, че изкуственият интелект на OpenAI може съвсем скоро да измести Google и да се превърне в предпочитан метод за търсене в интернет.
От своя страна търсачката на Google никога не се е изправяла пред толкова голяма заплаха, каквато представлява ChatGPT, и може би наистина навлизаме в период на бурни промени и съревнование за бъдещето на интернет.
Вчера СЕО-то на компанията Сундар Пичай представи чрез блог публикация собствения чатбот на Google, с който хегемонът в интернет ще цели да се противопостави на ChatGPT и да запази позицията.
Източник: Google
Софтуерът на Google се казва Bard и също като ChatGPT представлява обучен езиков модел, като в случая програмата е базирана на фирмената платформа LaMDA (езиков модел за диалогови приложения).
Според написаното от Пичай Bard може да черпи данни директно от мрежата, докато ChatGPT-3 засега е ограничен с данни до 2021 г., но не и след това.
СЕО-то определя Bard като “най-значимата технология”, върху която компанията му работи в момента, а целта е чрез него “да се организира световната информация в достъпен и полезен формат”.
Източник: Google
Малко по-надолу в съобщението става ясно, че Bard действително ще стане част от търсачката на Google и благодарение на него ще започнем да получаваме много по-задълбочени и точни отговори при търсене.
Google планира да пусне и различни интерфейси (API-та), чрез които Bard ще може да се интегрира в много бизнеси и външни софтуерни системи.
Засега Пичай на уточнява кога точно Bard ще стане част от търсачката, но загатва, че става дума за седмици и месеци, а не за години.