Когато ползваме някое от приложенията с изкуствен интелект като ChatGPT например, често сме изкушени да го поздравяваме или благодарим сякаш говорим с реален човек. Оказва се, че тези любезности въобще не са евтини.

Личен лекар в смартфона ни - Apple готви AI иновация

Личен лекар в смартфона ни - Apple готви AI иновация

Здраве и технологии ръка за ръка

Сам Олтман, изпълнителният директор на OpenAI - компанията зад ChatGPT, написа в социалните мрежи, че "моля" и "благодаря" му костват доста пари.

Коментарът му е в отговор на потребител в Х, който пита колко плаща компанията в сметки за електричество, когато хората използват любезности с програмата за изкуствен интелект. "Десетки милиони долари добре похарчени пари", отговаря Олтман.

Добре известно е, че генеративният ИИ е един от най-големите консуматори на енергия, особено когато се ползва за обучителни модели. Според създателите му обаче това да разговаряме с него като с реален човек е полезно за обучението му.

Използването на етикет, когато си говорим с ИИ го кара да да връща по-уважителни и съдействащи отговори, смята директорът на дизайн екипа на приложението на Microsoft Copilot Къртис Бийвърс.

Снимка 713448

Източник: iStock

Той пояснява, че генеративният интелект отвръща с професионализъм, яснота и повече детайли на запитвания, които са подадени по-ясно и професионално. Според него любезностите към програмата подобряват работата й, пишат USA Today.