Миризмите са способни да променят настроението на хората, да пораждат усмивки и радост, твърдят авторите на последното засега изследване по темата, цитирани от BBC. Във Великобритания стават все по-популярни изследвания върху ароматни композиции, които биха могли да повлияват на човешкото здраве и психика. Някои от тях дори са строго конфиденциални и са извършени по поръчка на военните служби.
През последните години внимателно се изучават и ефирните масла. Много от тях например забавят окисляването на мазнините в месните продукти т.е. запазват по- дълго тяхното качество и вкус. Учените прецизно изследват веществата, притежаващи антиоксидантна активност, тъй като те забавят стареенето, участват в регенерацията на различните тъкани, борят се с вредата от свободните радикали.
На науката е известно, че ефирните масла се състоят от малки молекули, които леко преодоляват мембраните на клетките в организма на човека. Затова част от летливите вещества попада в кръвта и участва в обменните процеси. Борът например благотворно действа на болните бели дробове, не само защото неговите компоненти убиват бактериите, а и защото те възстановяват увредените от болестта клетки.
Учените се надяват, че скоро ще стане възможно създаването на композиции от аромати срещу много заболявания.
Някои аромати активизират дейността на главния мозък и изострят чувствата.
• Миризмата на лавандулата увеличава работоспособността с 20%, на жасмин - с 34%, на лимон - с 54%.
- Ароматът на прясно изпечен хляб, ванилия и кафе възбужда апетита.
- Миризмата на евкалипт и бял бор, укрепва имунитета.
- Миризмата на лайка убива вредните микроби във въздуха.