Може би чувате за първи път за такова "чудо". Но това съвсем не значи, че не сте един от потърпевшите... Ако не можете да живеете без мобилен телефон, MP3-плеър, лаптоп и други техно-играчки, време ви е да се замислите, предупреждава здраве.bg.

Тази нова психологическа зависимост е получила името си от английската дума gadget, която с известни условности може да се преведе като "технологична новост". С развитието на техниката т.нар. гаджет зависимост заплашва да се превърне в също толкова опасна мания, колкото тази към интернета и компютърните игри.

Още през 2003 г. е проведено маркетингово проучване за това, колко хора се готвят да се купят DVD-плеъри. Резултатите от него показват, че повечето хора искат да притежават такъв не поради някаква необходимост или функционалност, а заради слуховете или модата, както и поради желанието да се похвалят пред познати с новата "играчка", да изглеждат съвременни хора. В името на новата покупка жените са изразили готовност да пожертват колкото е необходимо от парите за скъпа козметиката, а мъжете - да се лишат от някое пътуване.

През 2006 г. психолози са изследвали подобно неразумно или поне нелогично поведение. Оказва се, че всеки европеец на възраст от 18 до 45 г. е обкръжен средно от 5 любими лични предмета, влизащи в категорията gadget: 98% активно използват мобилен телефон, 73% - лаптоп, 60% - DVD-плеър. Основната планирана покупка на всеки трети анкетиран е била цифрова видеокамера.

Почти половината от жителите на Европа са заявили, че не могат да живеят без мобилните си телефони, а 42 % - без ноутбука. Около 10% от анкетираните осъзнават наличието на явни признаци на психологична зависимост.

Почти половината от анкетираните студенти са признали, че по време на лекция изпращат SMS-и. И никакви заплахи или мерки за наказания не могат да им въздействат. Целта на тези SMS-и не е изпращането/получаването на нова информация, а самият процес на комуникация.

Напоследък все повече хора страдат и от "синдрома на наднорменото печатане", твърдят британски специалисти, цитирани от Би Би Си. Това разстройство е характерно за хора, които твърде често набират на клавиатурата текстове, при това не по работа, а по време на почивка. Зависими стават и любителите на интернет-чатовете и собствениците на мобилни телефони, които постоянно изпращат SMS-и или всяка минута проверяват дали не са получили такива.

Засега повечето зависими са на възраст под 16 г., но в плен на новата зависимост попадат и все повече хора в средна възраст с изградена кариера, показват събраните данни.

Според специалистите, проблемът на патологичната зависимост се появява, когато стремежът за излизане от реалността започва да доминира в съзнанието и един от изразите на този преход е именно желанието да се притежава още една технологична "играчка".

Най-импулсивни в Европа са потребителите от Великобритания - 1/3 от тях се купуват новите джаджи не защото те са им необходими, а защото "така трябва".
В най-малка степен от тази зависимост страдат италианците - само 4% от тях правят необосновани покупки на нови мобилни телефони и джобни компютри.

Според психолозите, за истинска гаджет-зависимост може да се говори, ако:
• изпитвате истинско удовлетворение и дори еуфория при използването на някакъв подобен уред;
• не желаете да се откъснете от него и не сте в състояние да ограничите часовете, прекарани с него;
• не можете да се въздържите от покупка на нова "играчка" или да контролирате загубите, свързани с използването на старата;
• усещате празнота и депресия без новата вещ и затова редовно намирате какво още да си купите;
• пренебрегвате семейството и приятелите си и у вас възниква чувството за вина, започват проблеми с работата или учението.
• страдате от често главоболие, появява се сухота в очите, сънят ви се разстройва, ръката ви боли поради преумора на мускулите.

Как можем да преборим такава зависимост

• при появата на желание за игра с новата придобивка, вместо това излезте да се поразходите.

  • по-често канете у дома гости.

• сами си поставяйте ограничения - не повече от 1 час "игра", не по-малко от 1 седмица размисъл преди да решите да купите следващата джаджа, най-малко 3 месеца преди да отидете в магазина
• внимателно четете инструкциите за употреба - по-голяма част от потребителите не използват и половината от функциите на това, което вече имат.

здраве.bg