Хората, които работят на едно място, прекарват повечето от работното си време седнали. На път за работа пък повечето от нас седят в колата или градския транспорт, а през уикенда - в креслото или дивана.

Как тогава да бъдем бодри и да запазим здравето си, щом правим толкова малко движения?

По данни на Световната здравна организация (СЗО) всеки втори европеец страда от недостиг на движение (хиподинамия). Преди повече от десетилетие специалистите изчислиха, че за да се избегнат последствията от заседналата работа е необходимо всеки ден да се движим активно в продължение поне на 30-60 минути. А най-новите изследвания разкриват още по-различна картина.

Недостигът на движения влияе на продължителността на живот, твърдят учени от Кралския колеж в Лондон, които са изследвали 2400 двойки близнаци с различно ниво на физическа активност.

Оказва се, че хората, които водят активен начин на живот, стареят с 10 години по-късно в сравнение с техните връстници. При това става дума не толкова за външния вид, колкото за механизма на стареенето: при пасивните хора по-бързо се съкращава дължината на теломерите - крайните участъци от хромозомите, а според учените именно тази дължината е индикатор за стареенето на организма.

Недостигът на движения променя и процесите на метаболизма, посочват резултатите от изследване на учени от университета на Мисури, САЩ, които са изследвали животни, изкуствено ограничени в движенията им, както и хора, водещи заседнал начин на живот. Данните показват, че при хората, които продължително време са лишени от движения, се променят метаболитните процеси и се засилва рискът от сърдечно-съдови заболявания , диабет и затлъстяване.

Недостигът на движения води и до проблеми в гърба и краката.

• Проблеми с гръбначния стълб
Въпреки дългия си еволюционен път човешкият организъм остава слабо приспособен към продължителните статични пози. Най-голямо натоварване върху гръбначния стълб възниква в седнало положение.

Заболяванията (от главоболиеи напрежение до дискова херния) могат да се проявят в различни отдели от гръбначния стълб (в шийния отдел, в кръста и т.н.). Най-често от тях страдат хората с неправилно положение на тялото върху бюрото.

Какво може да се направи?

- От време на време да ставайте от работното място и се разхождайте. Ако е възможно, направете и десетина прикляквания. Резултатите от редица изследвания показват, че негативните последствия от заседналия начин на живот се намаляват, ако на всеки час вие отделяте време за 10 минутно ходене или друга физическа активност.

- Правете упражнения на самото работно място. Ако страдате от проблеми с шията и главоболие от напрежение, представете си например, че имате между зъбите молив и напишете с едри букви във въздуха цялата азбука. Проблемите с гръбначния стълб могат да се разрешат с помощта на йогата, но тя трябва да се прави под ръководството на инструктор.

- Организирайте правилно работното си място. Ергономичните мебели, които съответстват на физическите параметри (столът, бюрото на съответната височина) не са способни да заменят ползата от физическите упражнения, но помагат частично да се намали натоварването от гръбначния стълб.

- Консултирайте се със специалист, за да откриете проблемните си зони и при нужда използвайте различни специални колани за профилактични цели - най-добре още при появата на първите болежки.

• Проблеми с краката
Уседналата работа води и до по-бавно движение на кръвта. Венозната кръв се движи нагоре благодарение на клапаните на съдовете, които не й позволяват да се върне в обратна посока и благодарение на съкращението на мускулите на краката.

Съкращението на мускулите пък изпълнява ролята на своеобразна помпа, която изтласква кръвта. При продължително седене вероятността от застояването на кръвта във вените се увеличава. В резултат на това стените на съдовете започват да се разширяват и губят своята еластичност.

Именно по този начин възниква варикозното разширение на вените- най-големият проблем на служителите в офиса. Особено застрашени от този проблем са хората с генетична предразположеност. Проблемът се задълбочава и ако човек има навика да седи със скръстени крака.

Какво може да се направи?

- Варикозата е много разпространено заболяване, което се среща 3 пъти по-често при жените отколкото при мъжете. В началния си стадий болестта е незабележима - върху краката се появява мрежа от вени, а вечер се усеща умора и отичане. При подобни симптоми трябва да направите посещение при специалист. Чрез напълно безболезнена процедура и с помощта на ултразвук може точно да се определи евентуалното наличие на варикоза или стадия на заболяването.

- Носенето на специални чорапи, които способстват за масажа на краката, е едно от най-добрите средства за профилактика на варикозата.

- Не мързелувайте и 1-2 пъти седмично ходете във фитнес залата или вървете пеша 1-2 км. Разхождайте се повече и задължително носете удобни обувки. Най-добрите спортове за профилактиката на варикозата са плуването и колоезденето.