Може ли човек да се научи да бъде лидер или трябва да се роди такъв? Кои са качествата, които могат да превърнат някого в идеалния ръководител?

Специалисти по целия свят спорят за това, кой стил на лидерството е най-ефективен и какви навици са присъщи на истинския лидер. Някои ще кажат, че по този въпрос не може да има единно мнение. Но в действителност, повечето експерти посочват едни и същи отличителни особености, присъщи на лидера.

Ако искате да бъдете лидер, вие трябва да умеете:

- да помагате на другите да се почувстват значими.
За тази цел се научете да поставяте на подчинените си задачите така, че те да могат да допринесат за общата работа. И когато набелязаната цел вече е постигната, задължително отбележете важната роля на всеки един от сътрудниците за реализирането на поставената задача.

- да обръщате внимание на силните страни от характера на подчинените си и да не критикувате слабите им страни.
Помагайки на сътрудниците си да се развиват, вие способствате за повишаването на тяхната самооценка. А човекът, който е уверен в себе си ще проявява по-голяма инициатива, ще прави по-ценни предложения и ще генерира все повече идеи. По този начин вие ще повишите не само общата ефективност на поверения ви отдел от компанията, но и своята стойност като лидер.

- да запознавате подчинените си с това, каква трябва да бъде организацията като цяло и тяхната работа в частност.
Нищо не мотивира човека повече от привлекателното представяне на това, което той може да постигне. Всичко трябва да бъде максимално ясно, за да могат подчинените да разберат всички предимства на предлагания от вас план за действие.

- да признавате грешките си.
Това качество е важно за всеки един сътрудник, но за ръководителя то е от критично значение. Ако подчинените ви подозират, че прикривате грешките си, те няма да ви се доверяват. В резултат на това вие няма да получавате достоверна и своевременна информация, а това неизбежно ще се отрази на качеството на работата на компанията.

- да критикувате колегите си само на четири очи – никога в присъствието на други хора.
Що се отнася да похвалите – при тях действа обратният принцип. Публичната похвала мотивира хората понякога дори в по-голяма степен, отколкото паричната награда.

- да използвате правилно конкуренцията между служителите си.
Поставяйте конкретни задачи и цели на целия екип, но награждавайте тези подчинени, които имат най-голям принос за общата работа. Не забравяйте да отпразнувате успехите на сътрудниците си – така те ще разберат, че забелязвате техния прогрес.

Ако успеете да постигнете описаните качества, вие ще се приближите максимално до образа на идеалния лидер. И вашите успехи няма да останат незабелязани от висшето ръководство.

ТЯ.bg