Зимният сезон е в разгара си и ако сме фенове на зимните спортове, вероятно вече поне веднъж сме посетили някоя писта. Ските и сноубордът са забавни, както и доста добра тренировка за цялото тяло. Но могат да доведат и до сериозни травми, ако не вземаме това свое хоби насериозно.
Ако планираме по-дълга ски ваканция, то тогава трябва да обърнем повече внимание на физическото си състояние. Натоварването при цял ден на пистата е голямо, а последствията може да не ни харесат. Ето няколко съвета как да се подготвим правилно, за да си изкараме страхотно.
Най-голямата част от травмите при зимните спортове са предизвикани от падания. А най-уязвима се оказва колянната става, която е засегната в 30% от неприятни инциденти на пистата.
Силата и кондицията са от съществено значение, не по-малко от цялостната ни физическа подготовка, защото голяма част от нараняванията се причиняват и в следствие на умора. Затова е добре подготовката за зимния сезон и ски преживяванията да започнем около шест седмици по-рано. Въпреки че това вече не е възможно, по-добре късно, отколкото никога.
Източник: iStock
Баланс
Той е от съществено значение за нашето разбирателство със ските и сноуборда и за способността да стоим изправени, докато сме в движение. Подходящо упражнение за баланс е да стоим на един крак и да подскачаме в кръг по посока на часовниковата стрелка.
Странични скокове
Това упражнение ще ни помогне за успешното приземяване при скокове на пистата. Изместването на центъра на тежестта изисква тренировки, както и приклекналата поза със свити колене, в която трябва да се приземяваме.
Важното при страничните скокове е гърбът ни да е изправен, а тежестта да се разпределя равномерно върху двата крака, за да не се получават травми.
Приклякване с усукване
Това е упражнение за квадрицепс, което също подобрява движенията на тялото. Приклякваме напред с единия крак и усукваме торса назад първо на едната, после на другата страна. Така едната част от тялото ни е неподвижна, докато другата е в движение, пише Independent.
Източник: iStock
Разтягане на трицепса
Този мускул ни е важен, за да може да накланяме тялото си напред и същевременно да запазим тежестта върху краката и ските или сноуборда. Редовните тренировки за трицепс ни гарантират, че няма да ни предаде във важен момент и след него да лекуваме контузия.
Кардио
Зимните спортове са натоварване не само за цялата мускулатура, но и за сърцето. Все пак, самото то също е мускул и изисква тренировки, с които да свикнем на интензивното напрежение. Колело, пътека или сутрешен крос са подходящи варианти.
Източник: iStock
Когато вече сме на пистата
Инцидентите и травмите се случват по-често в по-студените дни. Затова трябва да сме добре облечени и правилно екипирани. Консумацията на алкохолни напитки път се отразява зле на концентрацията и баланса дори на следващата сутрин. Редовните почивки през деня са задължителни, защото умората може да ни изиграе лоша шега.
Каските не са за подценява и трябва да бъдат неизменна част от екипировката. Всяка друга част от нея трябва да бъде поставена правилно и да ни е по мярка, за да се избегнат нелепи ситуации.