Плачът е за слабите, силните не знаят какво са сълзи. Хубаво, ама не е добре за тях. Особено при силния пол, да се разревеш като малко дете си е отвсякъде признак на безсилие. Истината обаче е, че това безсилие ни прави по-силни.
В зависимост до колко сме чувствителни, можем да си намерим много и различни причини да си поплачем. Било то малки животинки, щастлива вест от приятел, болен близък, турски сериал или просто поредният скандал с половинката.
Източник: iStock
Независимо дали са от щастие или тъга, сълзите са най-ясният израз на нашите емоции. Емоции, които се материализират и излизат от душата, за да ги видят всички. А единственото, което се иска от нас, е да не ги спираме.
Според японски професор от Nippon Medical School, трябва да плачем поне веднъж седмично. Това е възможно най-добрият начин да се избавим от стреса (като не забравяме и за секса, разбира се), по-добър от смеха и съня.
Плачът е един вид самозащита от стреса, която подобрява нашето психично здраве. Така че, няма нищо лошо в това да ни избият нервите и да отидем да си поревем в тоалетната или пък да се разчустваме малко повече на филма в киното.
Източник: iStock
Но още по-важно е да се научим не просто да плачем, а да го правим с емоция. Според различни изследвания, когато просто ни се насълзят очите, без да имаме особена причина, сълзите ни съдържат само вода. Но ако се разплачем истински и дадем свобода на чувствата си, тогава се отделят и токсини и хормони.
По този начин сълзите не само ни помагат да се преборим с натрупания стрес, но и детоксикират тялото. А черешката на тортата е, че плачът стимулира производството на хормона на щастието ендорфин. Така се чувстваме по-щастливи, когато си поревем, пише Insider.