Във филмите пожарникарите лесно влизат и се ориентират в горяща сграда, за да спасят хората вътре. Но в истинския живот горящата сграда е изпълнена с гъст дим, а огънят създава такъв шум, че огнеборците е невъзможно да чуят виковете за помощ или да видят лесно човек.

Пожарникарят трябва да се облече за по-малко от две минути, затова екипировката му стои сгъната по специален начин, който пести възможно най-много време.

Най-честата причина за смърт сред пожарникарите е инфаркт.

Чили е единствената държава в света, в която всички пожарникари са доброволци.

Всяка година около 100 пожарникаря биват арестувани за палеж.

Снимка 418465

Източник: iStock

Първата пожарна е основана в Рим.

Екипировката, която пожарникарят носи върху себе си, тежи между 5 и 30 килограма.

Униформата на огнеборците е направена от материали, които издържат до 1200°С. При тази температура повечето материали се възпламеняват, дори златото се топи при около 1000°С.

По лицето на пожарникаря не бива да има пиърсинг, мустаци или брада, защото те могат да попречат на правилното поставяне на кислородната маска. Тя пък не бива да бъде сваляна по време на спасителна акция, тъй като самият пожарникар ще се задуши и няма да успее да помогне на жертвата.

Снимка 418464

Източник: iStock

Най-опасната ситуация е привидното изгасване на огъня в затворено помещение, поради изчерпване на кислорода. При отваряне на вратата към помещението, буквално избухва огън.

Сградите, в които има малко прегради, а таваните са високи, горят много бързо. Именно този тип архитектура спомогна за трудното овладяване на пожара в "Нотр Дам".

Снимка 418462

Източник: iStock

"Нотр Дам", Париж и 7 интересни факта за катедралата

Квазимодо, който спаси Парижката "Света Богородица", за да я погребе отново

7 интересни факта за френската катедрала "Нотр Дам"

Пожарникарите не се борят единствено с пожари. Те са хората, които се сблъскват и с наводнения, вадят заклещени хора при катастрофи, земетресения, терористични актове и други бедствия, предизвикани от човека или природата. Трябва добре да познават и правилата за оказване на първа помощ, като някои екипи притежават и апаратура за ресусцитация (съживяване). Затова и спокойно можем да ги наречен супергероите на нашето време.