Когато преди десет години властите в Техеран поръчват построяването на джамия до градския театър - една от най-известните сгради в иранската столица, те искат постройка, която да бъде в крак с новото време. Все пак е предвидено новата сграда да се намира близо Техеранския университет и градския парк - неминуемо трябва да привлича и млади хора.
Точно това се опитват да направят архитектките Реза Данешмир и Катрин Спиридоноф от архитектурно студио Fluid Motion, на които е поверен проектът. Така се появява джамията Вали-е Аср - еманация на новия век.
Източник: Iman azad/CC
Сградата на градския театър в Техеран
Къде е проблемът
Оказва се, че не всички са доволни от съвременния подход на студио Fluid Motion. Джамията предизвиква страстите в страната, която приютява едни от най-бляскавите места за поклонение, а иранските политици са единодушни, че няма да признаят сградата за джамия.
Причината е, че няма нито минаре, нито купол.
Сградата и реакциите
Вали-е Аср е построена на 3855 кв. м, има седем етажа и е висока 32 метра, от които десет са под земята. Има зали за молитва, културен център и паркинг, но липсата на отличителните черти на една джамия - минаре и купол, се струват скандални на консервативните политици.
Източник: fma-co.com
Скица на проекта за джамията Вали-е Аср
Иранското издание Mashregh дори заявява, че сградата не е нищо повече от "постмодерна обида" и "е лишена от всякакъв смисъл".
Джамията Вали-е Аср трябва да бъде тържествено открита идното лято, но заради разразилия се скандал, финансирането беше спряно, а бъдещето й остава неясно. Някои медии смятат, че ще бъде превърната в културен център, посветен на ислямското изкуство.
A modern mosque without minarets stirs controversy in Tehran: https://t.co/FahrLir5Mu pic.twitter.com/S2Iwe0tU7w
— Saeed Kamali Dehghan (@SaeedKD) October 23, 2017
Как се строи джамия
"Когато правехме проучване, преди да започнем проекта, повечето хора, до които се допитахме, споделиха, че свързват джамията с погребения и скръб. А ние искахме да създадем място, което да предразполага съм молитва и спокойствие.
Идеята ни беше да направим културен проект, който ще бъде в хармония с останалите сгради. Освен това джамията е изградена до градския парк и до Техеранския университет, което означава, че много младежи на различна възраст и от различни части на Иран ще минават покрай нея.
Източник: fma-co.com
Графична визуализация на джамията Вали-е Аср
Решихме, че е крайно време джамията да отговаря на нуждите на своето време", казват в своя защита двете архитектки. "За вдъхновение използвахме Корана, както и джамията Куба, която е първата джамия построена в Медина, и датира от времето на пророка Мохамед."
Данешмир и Спиридоноф са категорични, че джамията Вали-е Аср няма минаре, нито купол, именно защото и първата джамия не е имала.
"Джамията е място за поклонение, а и в Корана никъде не пише, че трябва да бъде построена по определен начин."