Преди дни излезе стряскащата информация, че половината от коралите на Големия бариерен риф край Австралия са мъртви. Това се е случило в следствие на продължителната гореща вълна в региона в рамките на последните две години.

А прогнозите за бъдещето на останалите не са никак обнадеждаващи, коментират от Forbes. Австралийското правителство ще отдели 377 милиона долара, за да спре разрушителните процеси

Снимка 261201

Тези актуални факти отново повдигат въпроса за факторите, които влияят пагубно на кораловите рифове. На първо място се поставят резките климатични промени и глобалното затопляне.

Повишаването на температурата на водата дори с градус или два влияе стресиращо на коралите и те изхвърлят едноклетъчните водораслите (зооксантели), с които живеят в симбиоза и благодарение на които се хранят. В резултат на това настъпват необратими промени. 

Снимка 354502

Източник: iStock

Но и човешката дейност не е за подценяване и се нуждае от регулация. Така например властите на Хавайските острови обмислят да въведат забрана за продажбата на определени видове слънцезащитни продукти на територията си. Причината са конкретни вещества в тях - оксибензон и октил метоксицинамат.

От няколко години се правят изследвания по темата, но все още няма категорично научно становище. Още през 2015 г. Time излиза с публикация на базата на изследване от Archives of Environmental Contamination and Toxicology, че гмуркачите, които се любуват на красотата на рифовете, увреждат тяхната цялост без дори да предполагат.

Снимка 354504

Източник: iStock

Оксибензонът е посочен като убиец на коралите от редица изследвания. Освен че води до мутации в тях, в следствие на което настъпва смърт, той може да има и същия ефект, както затоплянето на водата - прекъсване на симбиозата с водораслите.

Това явление става все по-забележимо не само при Големия бариерен риф, а и край бреговете на Хавайските острови. Затова е напълно възможно от 2021 г. органите на реда да следят изкъсо какви слънцезащитни мазила се продават на милионите туристи.

Законът за щастието на Хаваите

Законът за щастието на Хаваите

Защо хавайците живеят толкова щастливо

Друг е въпросът как ще се случва цялостната регулация, защото мнозина носят лосиони със себе си, а не ги купуват на място. Очаква се все пак рестрикцията да намали вредното влияние, което гмуркачите оказват. Повишени нива на въпросните химични вещества от състава на слънцезащитните продукти са открити именно край най-посещаваните плажове.