Рекордната топлина в океана нанася опустошителни щети на едно от най-големите природни чудеса в света, като избелването на коралите на Големия бариерен риф в Австралия достига "катастрофални" нива, установява ново проучване.
Повече от 50% от засегнатите корали, наблюдавани в близост до остров в южната част на рифа, са загинали миналата година по време на "най-тежкото и широко разпространено избелване", засягало някога района, според екип от австралийски учени.
През 2024 г. рифът преживява най-лошото си лято в историята. Покачващите се температури на океана чупят рекорди, причинявайки седмото масово избелване на рифа. Коралите стават бели, когато морските горещи вълни ги подложат на стрес, карайки ги да изхвърлят водорасли от тъканта си и източвайки цвета им.
Източник: iStock
Виновникът е изгарянето на изкопаеми горива, което повишава глобалните температури. През миналата година увреждането на коралите е ускорено допълнително от явлението Ел Ниньо, което повиши температурите на океана в тази част на света.
Учени от университета в Сидни следят 462 коралови колонии на остров One Tree на рифа в продължение на пет месеца миналата година, започвайки от пика на горещата вълна в началото на февруари.
Източник: iStock
Според рецензирано проучване, публикувано в Limnology and Oceanography Letters, до месец май миналата година 370 от тези колонии са били избелени, а до юли 52% от тях са били мъртви.
Някои наблюдавани видове корали са имали смъртност от 95%, като изследователите стават свидетели на началото на "колапса на колонията", където мъртвият скелет се отделя от рифа и се превръща в развалини. Друг вид, Goniopora, се заразява от болест, която нахлува в тъканта на корала и може да го убие.
Източник: iStock
"Нашите констатации подчертават спешната необходимост от действия за защита на кораловите рифове, които са не само горещи точки на биоразнообразието, но също така са от решаващо значение за продоволствената сигурност и защитата на крайбрежието", казва водещият автор Мария Бърн от Училището по науки за живота и околната среда в университета.
Бърн уточнява, че изследваната зона е в защитена част от рифа, далеч от брега и свободна от минни дейности и туризъм. Но рифът, "въпреки защитения си статут, не беше имунизиран срещу екстремния топлинен стрес, който предизвика това катастрофално избелване", казва тя.
Източник: iStock
Покриващ почти 345 000 квадратни километра, Големият бариерен риф е най-големият коралов риф в света, дом на повече от 1500 вида риби и 411 вида твърди корали. Той допринася с милиарди долари за австралийската икономика всяка година, главно чрез туризъм, и се популяризира силно сред чуждестранните посетители като едно от най-големите природни чудеса на страната и в света.
Авторите казват, че масовото избелване се превръща в "събитие на всеки две години" и като такова засилва необходимостта от спешни глобални действия сега, за да се придържаме към амбициозните цели за климата и намалените емисии.
Източник: iStock
Избелването удря области на рифа, които не са засегнати преди и са открити болести и смърт при коралови видове, считани за устойчиви, което само подчертава сериозността на ситуацията.
Силно масово избелване на Големия бариерен риф е било наблюдавано преди това през 1998, 2002, 2016, 2017, 2020 и 2022 г., припомня CNN.
Източник: iStock
Избелването през 2022 г. е първото по време на събитието Ла Ниня, аналог на Ел Ниньо, но с охлаждащо влияние, което поражда сериозни опасения относно перспективите на рифа.
Авторите казват, че изследването е призив за събуждане за политиците и природозащитниците, тъй като последиците от него се простират отвъд екологията и опазването до общности, които зависят от рифа за риболов, туризъм и защита на крайбрежието. Откритията на учените подчертават необходимостта от незабавни и ефективни управленски интервенции за защита на тези екосистеми.