Да застанеш и да говориш пред публика е един от най-големите кошмари за много от нас.

Треперещите колене, потните длани, липсата на въздух и тоталният отказ на гласните струни - това са само някои от препятствията, които човек със страх от сцената трябва да преглътне, ако е решил да излезе под прожекторите.

Независимо дали се определяме като интроверти, или като екстроверти, съществуват няколко изключително прости метода за справяне със сценичната треска. Те помагат дори и на най-срамежливите да звучат уверено пред публика.

Правилната тема

Снимка 355710

Източник: iStock

Дори и най-добрите оратори не биха блеснали, ако са се нагърбили да говорят по тема, по която нямат задълбочени знания и не представлява личен интерес за тях. Самият факт, че темата, за която ще говорим, не е наша "първа природа", е достатъчен, за да всее у нас смут и притеснения.

Подготовката е важна

Снимка 355711

Източник: iStock

Когато говорим за изнасяне на реч пред публика, понятието "свръх подготовка" не съществува. Колкото повече се упражняваме в говоренето и задълбаваме в допълнително четене по даден въпрос, толкова по-големи са шансовете да излезем на сцената уверени.

Лошата подготовка е един от основните препъващи моменти за много оратори, а е най-лесното нещо за избягване - зависи изцяло от нас.

Да бъдем себе си

Влизането в роля, която си представяме, че ще се хареса на публиката, е сигурен начин сами да саботираме представянето си. Важно е да излезем на сцената такива, каквито сме, без да се опитваме да се вместваме в нечий идеал или шаблон.

Опитите да се придържаме към нещо, което не сме, само ще усилят треперенето и вътрешния диалог, който тотално ще ни разсее от темата. Не е важно публиката да хареса говорещия, а идеята, която той представя.

Дишане

То е може би един от най-важните елементи, нужни за добра реч пред публика. Още с излизането на сцената е добре да отделим една или две секунди, за да усетим дъха си, да издишаме и да вдишаме напълно.

Снимка 344283

Източник: iStock

Докато говорим, хубаво е от време на време да проверяваме дали се напъваме да завършваме изреченията - защото не си поемаме въздух равномерно, и да коригираме дишането си. Дихателните йога практики са страхотен начин за подготовка за говорене пред хора и със сигурност ще помогнат да владеем дишането си по-добре.

Това са само хора

Важно е да осъзнаем, че публиката е съставена от обикновени хора, не по-различни от нас самите. Ако ще говорим пред английската кралица, този съвет очевидно не важи, но в 99% от случаите е напълно адекватен.

Снимка 355709

Източник: iStock

Аудиторията не е нито съдник, нито някой, когото на всяка цена трябва да впечатлим с невиждани умения. Нека си представяме, че изнасяме урок пред съученици - както всъщност всеки от нас е правел в училище.