Има едно място в океана, което е най-отдалечената от цивилизацията точка. То се намира на 48°52′ ю.ш. и 123°23′ з.д. в Тихия океан, на 2250 км от най-близкото парче земя. Нарича се "Точката Немо" (Point Nemo) или Океански полюс на недостъпността.
Тази отдалеченост от хората прави мястото много подходящо за складиране на вече непотребни сателити и космически апарати, които е трябвало да се върнат на Земята, но размерите им са твърде големи, и не са успели да изгорят напълно при навлизането на атмосферата. Такъв е и случая с китайския сателит Тянгонг-1, но загубата на контрол над него не позволява той да бъде насочен именно към тази точка от планетата.
В дълбоките води лежат останките и на Съветската орбитална станция "Мир", наред с тези на още поне 260 други космически апарата. Но не си представяйте подводен космически свят от цели сателити - отломките са разхвърляни на стотици или дори хиляди километри.
Източник: iStock
В момента около планетата ни се разполагат около 4000 сателита с тенденция броят им да се увеличава, което води и до създаването на все повече космически боклук.
Освен тях, в орбита около Земята се носят и над 12 000 отломки от космически апарати, с размери по-големи от юмрук, както и неизброимо множество от болтчета, гайки и други дреболии. Понякога тези отломки се сблъскват, включително и с все още функциониращи сателити, нарушавайки работата им.
Учени и инженери се опитват да измислят начин за почистването на този боклук, но засега той остава или в космоса, или на дъното на океана.