Често си говорим за замърсяването на планетата, което оказва негативно влияние както върху климата, така и върху здравето на човека. Но, оказва се, не само случващото се на нашата планета е от значение, а и това в орбитата на Земята.
Оказва се, че космическият боклук, който става все повече и повече с всяка изминала година, има все по-голямо влияние върху земната атмосфера. Според експерти, нарастващият брой изстреляни ракети и сателити, които изгарят в земната орбита, може да стане причина за следващата голяма екокатастрофа. И смятат, че трябва да се говори повече за това, преди да е станало прекалено късно.
През последните 15 години броят на изстреляните ракети се е повишил близо три пъти, а този на сателитите - цели 10. Това води и до сериозно, близо десетократно, увеличаване на космическия боклук, който пада обратно за Земята. Сега количествата са в рамките на няколкостотин тона годишно. Ако това ни звучи стряскащо, то прогнозите за близкото бъдеще са още по-притеснителни.
Източник: iStock
В Международния съюз по телекомуникации има подаде заявления за един милион сателита, като се очаква до края на десетилетието около 100 000 от тях да летят около нашата планета, като по-голямата част са собственост на Starlink и SpaceX. И тогава космическият боклук се очаква да се увеличи на близо 3000 тона годишно.
Основната причина за замърсяването, което тези летателни машини предизвикват, е фактът, че те работят с изкопаеми горива и отделят сажди, които абсорбират топлина и могат да доведат до повишаване на температурата в горните слоеве на атмосферата. Изгарянето в нея на сателитите към води до отделяне на алуминиеви оксиди, които също оказват влияние върху топлинния баланс. И двата вида емисии са достатъчно вредни, за да могат потенциално да унищожат озоновия слоя и да стигнат до земната повърхност.
Източник: iStock
Според проучване от лятото, публикувано в Geophysical Research Letters, през следващите десетилетия се очаква концентрацията на алуминиеви оксиди в езосферата и стратосферата да се увеличи с до 650%. А това би могло да доведе до евентуално значително изтъняване на озоновия слой и оттам до нови предпоставки за глобално затопляне и "значителни температурни аномалии" в стратосферата. Подобен ефект имат и отпадъчните продукти от движението на ракети в орбита на Земята, обяснява Space.
Друг възможен проблем, който може да възникне, е отслабване на магнитното поле на Земята вследствие на обвивката от метална пепел, която се образува в стратосферата при повторното навлизане на сателити в нея. Така сателитният прах може да направи атмосферата на Земята по-податлива на космическа радиация.
Не е за подминаване и теорията, че колкото по-нависоко в атмосферата са частиците-замърсители, толкова по-дълго ще се задържат те в нея. А това значи, че негативния им ефект ще продължи по-дълго време. Според учени, това време може да бъде дори 100 или 200 години. Според учените, вариант да се противодейства на това е компаниите да променят траекториите на сателитите така, че да изгарят на по-ниска височина над земната повърхност. По този начин металният оксид по-бързо ще падне на земята и няма да влияе толкова на климата.
Изследователите алармират, че е време на бързи мерки, защото космическата индустрия се развива с изключително бързи темпо в последните години и са необходими рестрикции, за да се намали негативния й ефект върху всички нас и нашата планета. В противен случай ще се повтори сценарият с парниковите газове, които продължават да бъдат неразрешим проблем - поне в по-голяма степен.