Стотици хиляди полети се извършват всеки ден между различни части на нашата планета. Докато пътуването със самолет си остава най-сигурният транспорт, всеки следващ авиоинцидент подклажда наново страха у мнозина дали не може и на тях да им се случи следващият път.
Ново изследване на учени от University of British Columbia пък ни предупреждава за една опасност за въздушния транспорт, за която едва ли сме се замисляли. В него се акцентира върху все по-голямото количество космически боклук, летящо в орбита на Земята, което може да се превърне в предпоставка за увеличаване на броя на авиокатастрофите.
Рискът падащи останки от ракети и спътници да навлязат в атмосферата на нашата планета и да се сблъскат с някой летящ по маршрута си самолет става все по-реален, въпреки че до преди години изглеждаше по-скоро като сценарий за научнофантастичен филм.
Източник: iStock
Според изследователите, всяка година има 26% шанс за "неконтролирано повторно навлизане на космически отломки в натоварени въздушни пространства като Североизточните щати или Северна Европа".
Дават се и конкретни примери като падането на отломки от взривилата се ракета на SpaceX, което предизвика потенциално "разрушително събитие" над Атлантическия океан в близост до островите Търкс и Кайкос. По-рано същият месец пък част от ракета с тегло над 450 кг се разби в село в Кения.
Източник: iStock
Изследователите посочват "контролираните повторни влизания в океана" като задължително изискване за летателните апарати, които ще изпълняват мисии до Космоса, особено на фона на увеличаващия им се брой всяка година. Друга опция, която е икономически ощетяваща държавите, е да се затворят за преминаващи полети определени въздушни пространства с цел избягване на сблъсък с падащи космически отломки.
От Space.com поясняват, че в момента има над 2300 ракети, които се "носят някъде горе" и се очаква да паднат "където пожелаят". А междувременно и броят на извършваните полети също непрекъснато се увеличава.
Наскоро учените ни предупредиха за друга заплаха - количеството космически боклук да се увеличи и приближи до планетата ни толкова, че да закрие гледката ни към звездите. А сериозният отпечатък от космическия трафик става все по-осезаем и върху стратосферния аерозол.