Лятото е в разгара си. Температурите заплашително продължават да се покачват, а синоптиците обещават, че това е само началото.

Как жегата променя поведението и състоянието ни

При високи температури се чувстваме отпаднали, нямаме изобщо сила да направим каквото и да е, а в същото време се усещаме изключително раздразнителни и постоянно под напрежение. Трудно заспиваме, а когато това се случи, сънят ни е неспокоен и накъсан. Тази изостреност на психическата чувствителност е свързана и с биологичните фактори. Денят е дълъг и се увеличава слънчевата активност. Магнитните и радиационни въздействия повишават чувствителността на нервната система.

Защо високите температури са опасни и какво се случва с организма

Под въздействие на високите температури кръвоносните съдове се разширяват. Това автоматично забавя кръвообращението и до мозъка не достига достатъчно кислород. Чувстваме леко замаяни, губим равновесие, често усещаме главоболие, причернява ни и ни се струва, че ей сега ще се строполим на земята. Сърцето тутакси търси начин да компенсира тази слабост и веднага забързва своя ритъм, за да подобри кръвообращението и да опита да набави нужния на мозъка кислород. Усещаме силно сърцебиене, съпроводено с изпотяване и илюзията, че не можем да дишаме. И всичко това от някакви 35-37 градуса.

Ако по принцип страдаме от ниско кръвно налягане, то жегата е най-опасна за нас, защото разширяването на кръвоносните съдове допълнително сваля кръвното налягане. Така стигането на кислород до мозъка още повече се затруднява. Обикновено хората с ниско кръвно се оплакват, че при големите жеги трудно стават дори от леглото.

Но жегата е опасна и за хората с високо кръвно налягане (особено, ако имат съдови проблеми), заради учестения пулс, който създава допълнително налягане върху съдовете.

Снимка 307139

Източник: GettyImages

Освен дехидратацията, много опасно е и рязкото спадане и покачване на кръвното налягане. То се случва, ако излезем от стая, в която е бил включен климатик, навън при температурна амплитуда повече от 10-15 градуса, или обратно - ако от горещия въздух влезем в изстудена стая. За организма резките промени в температурите са шок, с който той трудно успява да се пребори.

Какво можем да направим

Да избягваме прякото излагане на слънчевите лъчи и стоенето навън в часовете с най-високи температури.

Да приемаме много течности.

Да слагаме шапка, когато предстои да се излагаме на слънчевите лъчи.

Да избягваме резките промени в температурите - да не стоим дълго време на климатик, настроен на 18-20 градуса, и след това да излизаме навън при 30-35 градуса.

Да избягваме стреса, защото при това състояние в организма се синтезират хормони като кортизол и адреналин, които оказват силно влияние върху съдовете. В комбинация с високите температури това може да се окаже неприятно.

Да използваме билки, които влияят както на сърдечната честота, така и на нервната система.

Билката маточина е добре позната в традиционната българска медицина като ефикасно средство за успокояване на нервната система. Действа положително за лечение на нервни нарушения - неврози, сърдечни неврози, ускорено сърцебиене, мигрена, храносмилателни смущения с неврогенен произход. Прекрасно успокоява, отстранява депресия и меланхолия, премахва стрес, напрежение, страх и безпокойство. Маточината действа успокояващо и на стомаха - стимулира процесите на храносмилане, потиска гаденето и повръщането.

Лавандулата е друга широкоразпространена билка. Прилага се срещу нервно напрежение и безпокойството, спомага за общото отпускане на организма.

Славеща се като билка на младостта, ашваганда е ценена заради способността си да успокоява ума и да възстановява силите на организма. Тя помага на тялото да се справи с външни негативни въздействия и вътрешни напрежения като стрес и тревожност.

Bland е уникален висококачествен продукт, съдържащ от екстракти от маточина, лавандула и ашваганда. Не съдържа захар, консерванти, оцветители и животински продукти. Подходящ е за постещи и вегетарианци. Напълно безвреден е. Не води до зависимост и може да се приема продължително време.