Ясно е, че отоплението на дърва и въглища в световен план няма как да продължи още дълго. Правителствата и обикновените данъкоплатци стават все по-информирани за последиците от вредните емисии в атмосферата, и все повече от нас започват да мислят "зелено".

Наскоро организацията Puget Sound Clean Air Agency публикува графика, която ясно показва нивата на замърсяване, които различните отоплителни методи носят, и ни даде съвети за това как да сме максимално екологични в отоплението си.

Снимка 397874

Източник: Pscleanair

На първо място агенцията изтъква, че изолацията е от първостепенно значение за количеството вредни емисии, които домакинството ни освобождава през студените месеци.

Ако жилището ни е добре изолирано, бихме могли да намалим горенето на каквото и да е с над 70%, а това би елиминирало огромна част от вредите, които на нанасяме на природата и здравето си. От Clean Air съобщават също, че най-застрашени от горенето на дърва сме всъщност самите ние, и чак след това - природата.

Позовавайки се на няколко различни проучвания, агенцията предупреждава, че отоплението на дърва и въглища може да причини отклонения в ембрионалното развитие.

Мръсният въздух, младите семейства и изборът на място за живеене

Какво гони младите от градовете

Чистотата на въздуха е определящ фактор при избора на училище

Най-голям е рискът за кръвоносната и дихателната система на ембриона, като има и опасност от развитие на аутизъм, ако бременната майка е изложена на газове от камина или печка на дърва. 

Снимка 397873

Източник: iStock

Отоплението на газ, ток и дори дизелово гориво е много по-здравословен избор за нас и околната среда, казват от Clean Air. Данни на агенцията сочат, че соларните панели и използването на инфрачервени нагреватели са "най-зелените" методи за затопляне на дома през студените месеци.

Аутизмът и мръсният въздух

Аутизмът и мръсният въздух

Учените установиха връзка между двете