Случва ли ви се често да се чувствате подути след хранене? Това неминуемо понижава настроението, желанието за работа и пълноценно общуване - също. Усещането невинаги се дължи на количеството поета храна. Може да имате непоносимост към някои храни или пък да ви липсват определени храносмилателни ензими, които спомагат разграждането им.
Прибираме се след тежък работен ден и сядаме пред телевизора с нещо за хапване в ръка. Храним се бързо и често се доверяваме на лошо приготвени храни. Една от основните причини за широко разпространените хронични смущения при храносмилането е именно нездравословното хранене - т.нар. храна на цивилизацията с прекалено много захар, бяло брашно, с трансмазнини и продукти, произведени на замърсена почва или от болни животни (също и натъпкани с лекарства и хормони). Абсолютните "фаворити" са бързите и новите видове обработени храни.
Източник: iStock
Този начин на хранене претоварва прекомерно организма и изчерпва ензимите в него. Евентуалните последици са затруднено храносмилане, възпаления на стомаха и чревните лигавици, които могат да се развият до язви, функционални смущения на черния дроб и жлъчката.
Лошото храносмилане води след себе си множество форми на дискомфорт - киселини, подуване и газове, гадене, оригване, лош дъх, главоболие, болки в корема, безсъние, алергии, умора, запек, диария, синдром на раздразненото черво, кожни проблеми, нервност. И това са само "леките" неразположения. Тежката форма на хронично нарушено храносмилане води до функционален срив на панкреаса и неспособността му да се справя с преработката на протеините. Едно от следствията е проблеми с кръвообращението.
Източник: iStock
Всеки човек може да си направи много лесен тест за това дали има недостиг на ензими:
Амилазата разгражда сложни въглехидрати, като нишесте, гликоген. Протеазата спомага за смилането на протеините. Липазата помага на тялото да разгради мазнините. Целулазата разгражда целулозата и не се произвежда в човешкия организъм. Трябва да си я набавяме допълнително. Същото важи и за алфа-галактозидазата, която разгражда срещащите се в бобовите и зелевите растения въглехидрати рафиноза, стахиоза и вербаскоза. Лактазата разгражда млечната захар. Около 30% от населението в Европа страда от лактазна недостатъчност. Ензимът бромелаин подпомага смилането на белтъчините.
Има три основни начина за запазване и допълване на нивото на ензимите: чрез ядене на сурова храна, чрез правилно съчетаване на продуктите по количество и качество и чрез приемане на ензимни добавки. Допълнителният прием на храносмилателни ензими засилва съпротивителните сили на организма, помага при възпаления и подобрява кръвообращението.
Източник: iStock
Ензимите могат да се извлекат от растения, от микроорганизми или от панкреас на животни. Ензимите от неживотински произход са по-устойчиви в променливите граници на стомашната киселинност, имат по-широк спектър на действие и могат да се приемат и от вегетарианци.
Продуктът Enzy-Mill (Ензи-Мил) съдържа най-важните храносмилателни ензими, подбрани от растителни източници и микроорганизми - Amylase; Lipase; Protease 4.5; Protease 3.0; Alpha-galactosidase; Lactase; Cellulase; Bromelain в National Enzyme Company - USA, лидер в производството на ензими.
Ензимите в Ензи-Мил да специално подбрани и съобразени с менюто на българина. Те подобряват усвояването на важните за организма нутриенти, като въглехидрати, мазнини, протеини, витамини и минерали. Таблетките са устойчиви на стомашната киселинност, имат широк спектър на действие. Таблетките в Enzy-Mill (Ензи-Мил) не съдържат животински продукти, оцветители и консерванти. Могат да се приемат и от вегетарианци.
Enzy-Mill (Ензи-Мил) подобрява храносмилането, като помага на храносмилателните ензими в човешкия организъм с допълнителната си сила, в резултат на което не чувстваме тежест и болки в стомаха, предотвратява подуването и намалява газовете.