С идването на летните дни атмосферата в градския транспорт рязко се променя, телата започват да лепнат по цял ден и всеки започва да се старае да се адаптира към настъпилото масово потене.

А тя, потта, е не просто от първостепенна важност за оцеляването ни, но е и доста интересна субстанция, ако се абстрахираме от стереотипите.

Човешката пот съдържа редица химикали в уникални за всеки от нас пропорции - това означава, че е почти невъзможно потта на двама души да мирише по напълно идентичен начин.

Консистенцията й е съставена предимно от амоняк и урея, но съдържа и различни нива на натрий, хлор и калий, които са виновни за соления вкус.

Сама по себе си потта няма миризма. Тя се получава, когато тези химикали си взаимодействат с бактериите по кожата и не измием резултатите от това взаимодействие своевременно. 

В човешкото тяло има над 2.5 милиона потни жлези, които се задействат при сигнал от мозъка и изпускат течността по повърхността на кожата. Оттам потта започва да се изпарява, което предизвиква охлаждащ ефект.

Хората, живеещи в умерените климатични пояси, могат да секретират около един литър пот на час, докато живеещите в по-горещите точки на света са се адаптирали към условията и могат да произведат до три литра на час.