Повечето изследвания за влиянието на телефоните върху човешкото здраве сочат, че мобилните джаджи не причиняват сериозни заболявания и не са опасни за организма ни.
Немалка е групата и на онези, които смятат, че радиацията от телефоните може да причини рак и други сериозни заболявания, особено сред онези, които прекарват повече време в разговори.
През изминалата седмица съдът в Торино, Италия, реши да заеме позицията на втората група и отсъди, че телефоните действително причиняват рак.
В случая става въпрос за дело, заведено от мъж, страдащ от акустична невринома (рак на акустичния нерв), който твърди, че болестта се е появила в следствие на това, че ползва мобилен телефон.
Източник: iStock
Любопитното тук е, че съдът не се е съгласил с всички научни доводи, представени от защитата, които опровергават твърденията на ищеца, и е заръчал да бъдат проведени две нови изследвания по въпроса.
Тези изследвания сочат, че ползването на телефон за поне 30 минути на ден в продължение на 10 години наистина може да причини този вид тумор и не само.
Решението на съда представлява важен прецедент за целия свят, но истината е, че са малко организациите и хората, които имат интерес решението на съда да бъде прието от повече учреждения и страни.
Италианският здравен министър Роберто Сперанса съобщи пред местните медии, че уважава решението на съда, но "се придържа към мнението на Световната здравна организация", че телефоните не могат да бъдат считани за канцерогени.
В същото време съдиите и адвокатите на пострадалия италианец са категорични, че "не може да съществува друга причина за появата на тумора" в този случай, позовавайки се и на добре известния за науката факт, че радиовълните имат влияние върху живите организми. Въпросът е какво точно е то и кога се превръща във вредно за човешкото тяло.