Дегустацията е процес, който изисква най-фина настройка на всички сетива. За това може да помогне подходящата атмосфера на помещението, в което се намирате. Някои хора са склонни дори да твърдят, че „вкусът на виното е до голяма степен контекстуален". Залата за дегустация, разбира се, не бива да ви разсейва твърде много с впечатляващия си вид, твърдят от сайта millionaire.bg.

Бъдете внимателни и за нови дестинации като Аржентина и Нова Зеландия, където виното ще ви поднесе приятни изненади. Не пропускайте залите на Франк Гехри, Заха Хадид, Сантяго Калатрава, Ричард Роджърс и Норман Фостър. Техните проекти могат да струват 30 милиона долара на компанията, за която са направени, и се превръщат веднага в туристически забележителности.

Lopez de Heredia, Испания

Заха Хадид е само един от видните архитекти, чиито произведения можете да видите в Риоха. Нейната зала за дегустации за Lopez de Heredia е била павилион за световния панаир през 1910 г., а сега е направена на ръка конструкция от златиста стомана. Контрастът с традициите на тъмните и влажни изби на Lopez de Heredia е стряскащ.

Loisium, Австрия

Австрия пази своите традиционни селски винарни, но нюйоркският архитект Стивън Хол създава Loisium и неговата стилизирана метална структура се превръща в паметник на всичко, което е свързано с виното. Тук се намира винения спа център Aveda, а наблизо са пещерите на Лангенлойс, където от години отлежават бъчви с вино.

Opus One, Калифорния, САЩ

Варовиковите колонади отдават почит на старовремската архитектура. Еклектичният модерен интериор го превръща в икона на съвременния винен туризъм. Редом с удобните оперни кресла има тераси с панорамна гледка, а зад гърба ви са дългите редове с бъчви.

Chаteau Haut-Brion, Франция

Мнозина познавачи на бутиковите френки изби твърдят, че Chаteau Haut-Brion е тяхно любимо място за винена ваканция. Тук се съчетава свободомислието и класиката. В градините ще видите екзотични растения и старинни статуи. Дегустациите често се провеждат в кулите на замъка.

Glengoyne Distillery, Шотландия

Вече 200 години Glengoyne Distillery използва водата на хълма Дъмгойни и ечемичените полета наоколо за да създава своето неповторимо малцово уиски. Обикновено нейните бели постройки се сочат като най-красиви в „бранша" и към тях могат да се прибавят синчеца и нарцисите, цъфтящи наоколо. Елате тук за да опитате една глътка или поне да се разходите.

Craggy Range Giants Winery, Нова Зеландия

Скупчените сгради при залива Хоуки създават усещането за уют и простота. Архитектът Джон Блеър разбира жаждата на туристите за сортове като мерло, кабарне фран и сира. В подножието на Те Мата са разположени галерии с изискани питиета.

Bodegas Ysios, Испания

Тази зала за дегустации се е скътала от природните стихии близо до планинския масив Сиера де Кантабрия. Лозята на Bodegas Ysios са с малка площ, но тук от голямо значение е работата на архитекта Сантяго Калатрава. Той е вдъхновен от контура на бъчвите и хълмовете наоколо и прави покрив с необикновена геометрия.

Heron Hill Winery, Ню Йорк, САЩ

В района на езерата Фингър се намира фермата в традиционен стил на компанията за вина Heron Hill Winery. Тук ще видите чакълен под, просторни зали за дегустация на вината ризлинг и шардоне и дълбоки подземни изби.

Carlos Pulenta, Аржентина

Креолската архитектура на Carlos Pulenta в Аржентина е смес от модерност и класика, което може да не се хареса на туристите, но определено допада на повечето гости. Тя е близо до планинската верига Кордон дел Плата и е построена през 2002 г. в Мендоса, водещия регион за винен туризъм в страната. Ако гледката ви се стори твърде хубава за да си тръгнете, винаги можете да си наемете стая тук.