Сексуалното дълголетие зависи от това колко пъти мъжът е боледувал от простуда, смятат шотландски учени. Проблемът е в това, че организмът отслабен от простудни заболявания, които са едни от най-разпространените, не може да изработва хормон, необходим за нормалното развитие на сперматозоидите при мъжа.

Високата температура, обикновено придружена от простуда, също има отрицателно влияние върху количеството и качеството на спермата. Едновременно с това специалистите са стигнали до извода, че най-често от простуди боледуват хората, в чиито организми има недостиг на витамини, минерали и други полезни вещества.

Съответно хората със слаб имунитет се заразяват от простуди и вирусни болести по-бързо и по-често, отколкото "спортните" представители на човешката раса. Броят на настинките влияе на способността на организма към самообновяване, и като следствие - на "производството" на сперматозоиди.

Експертите сексолози са стигнали до извода - физическото натоварване, правилното хранене и чистия въздух съдействат за сексуалното дълголетие, отслабения имунитет - не, съобщава БГНЕС.