Ая Тсукиока е на 29 години. По професия е експериментален моден дизайнер.

В един хубав ден, на нея и хрумва оригинален начин как сама жена би могла да се скрие от преследвачите си по японските улици. Сега тя е готова да го покаже на света: вадейки от джоба на полата си голямо парче червен плат, тя за броени секунди успява да се дегизира като... автомат за безалкохолни напитки. Същински градски хамелеон!

Маскировката на Тсукиока все още е в процес на разработка, но вече има няколко различни варианта, включително и такъв, излизащ от кимоно. Първите й клиенти също са налице, готови да платят по 800$ за ръчно направените дегизировъчни поли.

"За нас японците е по-лесно да се скриеш, отколкото да направиш сцена на публично място - това би било унизително. За идеята си бях вдъхновена от древните нинджи, използващи черни наметала за да се скрият нощем".

Камуфлажът на Тсукиока не е единстваната необичайна техника за самоотбрана, появила се наскоро в Япония. На пазара може да се намери цяла серия от бронирани училищни униформи, произведени от сходен с кевлара материал. Или пък наръчник със съвети "за зубъри", показващ как да се обличат като хулигани за да избягват тормоза в училище.

Всички тези забавни за чужденците методи за самоотбрана идват в момент, в който нивото на престъпносттта в действителност се понижава и е към една седма от това в САЩ.

Фактът, че тези идеи са посрещнати сериозно в Япония илюстрира една от чертите на тамошното общество - любовта му към експериментални и ексцентрични, макар и непрактични хрумвания.

Всъщност в Япония се изобретяват толкова необичайни джаджи всеки ден, че е създадена специална дума за тях -"чиндогу".