Професор Джон Антъни Алан от Лондонския университет спечели престижната награда, благодарение на своята концепция за „виртуална вода".
Това е метод за пресмятане, който промени из основи същността на търговските политики и проучвания.
Идеята вече е внедрена в производството на храни и индустриални продукти.
Хората не консумират вода, само когато я пият или се къпят.
Зад една сутрешна чаша кафе, например, стоят 140 литра вода, които са били използвани за поливане, производство, пакетиране и продажба на зърната кафе.
Същото количество вода използва средно на ден един човек в Англия за пиене и домашни нужди, разкриват учени от Стокхолмския международен институт.
За един хамбургер са необходими 2400 литра вода.
В САЩ средностатистическият американец използва около 7000 литра виртуална вода всеки ден.
Това е над три пъти повече, отколкото е средната консумация на един китаец.
Светът ще изпада все в по-голямо затруднение в търсенето си на снабдяване с прясна вода, което е свързано с глобалното затопляне, посочват от U.N. Climate Panel.
В доклад от миналата година бе обяснено как до 2020 година 250 милиона души в Африка ще страдат много от недостиг на вода, докато все по-бързото топене на хималайските ледници може да наруши движението на някои морски течения, от които зависи животът на милиони хора в Азия.
Работата на Алан е оказала огромно влияние върху глобалните търговски политики и проучвания, особено в райони, бедни на водни ресурси, отбелязват от шведския институт.