Едва ли има човек, който да не е имал проблеми със съня. Зад трудното заспиване, накъсания сън, събуждането посред нощ обикновено се крият различни причини. Няма да задълбаваме в тези, които крият здравословен проблем, само ще подскажем, че лекарска помощ трябва да се търси, ако симптомите продължават поне месец. Няма да конкретизираме и колко точно часа е добре да спим. Истината е, че всеки организъм има различна нужда от почивка и сън. Например Томас Едисон е мразел да спи през нощта. Позволявал си е това само около 4 часа, но затова пък е намирал по 2-3 часа през деня, за да си дремне.
Практични съвети
1. Температурата в помещението, където спите, не трябва да надхвърля 23 градуса. По принцип на студено се спи по-добре, отколкото на топло.
2. От значение е на каква възглавница спите - намерете своята! А ако имате болки в гърба, поставете една и между коленете си.
3. Не преяждайте и не си лягайте гладни! И в двата случая ще имате проблем със заспиването. Някои специалисти съветват последното хранене да бъде два часа преди лягане. Истината е някъде по средата, тъй като всеки индивид има различен метаболизъм. И ако организмът гори по-бързо калориите, е нормално след 2 часа вече да сме гладни. Така че може и по-скоро да хапнем преди лягане.
4. Това с препушването или прекаляването с кофеинови напитки е ясно, че не бива да се случва. Подобно нещо няма как да не повлияе негативно на съня.
5. Прекомерното стоене пред компютъра също изморява, но не така, че да легнем и заспим. Натоварва се нервната система, което също не осигурява добър сън. По принцип умствената работа активира мозъчната дейност, което пък разстройва съня. Затова е добре тя да се редува със спорт или с активни разходки.
6. Физическата активност има положителен ефект върху съня, помага и за справяне със стреса. Не е задължително да се превърнем във фитнес маниаци. Достатъчно е да спортуваме по 2-3 пъти в седмицата по час например. По този начин тялото „превключва" от едно в друго състояние, което е препоръчителна практика за заспиване.
Билки, които стимулират добрия сън
Чаша чай преди лягане винаги е полезно да се изпие. Още по-добре ще е, ако е от една или няколко билки, които е известно, че успокояват и действат благотворно на съня. Важно е да се знае, че на билковите отвари трябва да им се даде малко време, за да предизвикат желания ефект. Затова трябва да се взимат редовно. Няма да изпадам в подробности как се прави чай от съответната билка, тъй като това е указано на опаковката на продукта.
Лайка:
:
Действа релаксиращо, успокоява нервната система и гони натрупаната тревожност през деня. Това растение действа още болкоуспокояващо, анти септично, потогонно... така че чаша чай от лайка винаги ще е от полза за организма.
Черница: Също има успокояващ ефект и помага за балансиране нивата на кръвната захар в организма. Освен това черницата е и антиоксидант, понижава нивата на лошия холестерол. У нас има бяла, червена и черна черница.
Жълт кантарион: И тази билка има толкова много полезни свойства, че се разглежда като чудо. Приемането на отвара от жълт кантарион е от полза не само за лекуване на депресия, но също така и за ефикасна борба с безсънието. Приеман всекидневно за продължителен период от време, жълтият кантарион подобрява и удължава времето на съня.
Дилянка (Валериана): Подобно на лайката, валерианата се използва предимно като успокоително, което помага да се облекчи тревожността и безпокойството, а това я прави подходяща за лечение на леки случаи на безсъние. Комбинацията от мента, глог и валериана е известен лек при нервно напрежение.
Страстниче (Пасифлора): Помага за облекчаване на напрежението в мускулите, успокоява при стрес и тревожност. Ще вметна, че растението е използвано за лечение на симптоми на абстиненция при хора, които са употребявали кокаин или опиати. Още едно от предимствата на пасифлората е, че насърчава дълбокия сън, не създава зависимост и не причинява отпадналост на сутринта.
Хормони, от които зависи как ще спим
Почти няма процес в организма, който да не се регулира от хормоните. В случая ще споменем само тези, които са от значение за съня. Те се набавят с хранителни добавки, които през последните години са широко разпространени, или в лекарствена форма.
- Мелатонин - естествен хормон, който скъсява времето на заспиване и удължава общото време на съня
- Дехидроепистеронът (DHEA) - естествен хормон, който подобрява качеството на съня
- Калций - има успокояващо действие
- Магнезий - необходим, за да балансира калция и да отпусне мускулатурата
- Витамин B комплекс - спомага за поддържане на спокойно състояние на организма
- Инозитол - стимулира съня с бързи очни движения
- Ниацинамид - подпомага отделянето на серотонин - хормонът на щастието
Любопитно или ах, тази Луна!
Доказано е, че фазите на Луната оказват съществено влияние върху продължителността и качеството на съня. Сред резултатите, които преди години публикува сп. „Current Biology", около пълнолуние спим с 20 минути по-малко, а мозъчната активност, свързана с дълбокия сън, намалява с 30%. Освен това нивата на мелатонина са по-ниски./Lifestyle.bg