Млада жена от Пещера, която е била на гурбет в Англия, ще трябва да плати 20 000 лева глоба за това, че наклеветила работодателя си във Фейсбук.

Момичето работело във фирма за почистване в Нюкасъл, собственост на нейни съграждани. След като била уволнена жената с инициали Д.С. разказала във Фейсбук как фирмата всъщност била във фалит. Освен това набедила ексработодателите си, че мамели хората като ги взимали на работа, а после не им плащали. Дори посочила дълговете в размер на 25 хиляди паунда, които били натрупали към нашенци. Обвинила ги и в издаване на фактури с невярно съдържание, с които укривали данъци.

Когато набедените фирмаджии, развиващи бизнес в Нюкасъл, разбрали от познати в България какви ги е надробила в интернет тяхната бивша работничка, решили да потърсят правата си в съда.

Необичайното е, че потърпевшите потърсили услугите не на британския, а на българския съд. Адвокатите на бившите й работодатели предложили на жената споразумение за спогодба, което изисквало единствено да напише извинение в социалната мрежа. Тя отказала и това до момента ѝ коства около 20 хиляди лева.

Казусът е любопитен и с факта, че практически е много трудно да осъдиш някого за клевета, написана в социалната мрежа. При дело от частен характер това е невъзможно, тъй като собствениците на сайтове изискват официални писма от властови институции, за да разкрият личните данни и съобщения на потребителите.

В студиото на „Тази сутрин" адв. Марин Марковски, чиято кантора защитава осъдената на втора инстанция, коментира, че деянията в социалните мрежи са трудно доказуеми, защото единствената кореспонденция в Интернет с ясен автор е тази с електронен подпис.

„През Facebook е по-трудно да се докаже, защото всеки може да генерира нечий профил или да използва чужд", коментира и адв. Александър Кашъмов. По думите му в случаите, в които подсъдимият избере да се защитава по същество (т.е. че казаното от него е основателно) този проблем отпада.