За автора:

Автор на дванадесет книги, преведени на над 20 езика, Хорхе Букай е един от най-четените автори на нашето време. Само през 2008 г., осем от книгите му се появяват в световните класации за бестселъри, което е феноменален успех. Книгите на Хорхе Букай имат над 2 милиона продадени екземпляра по света. Особено популярен е авторът в страни като Мексико, Бразилия, Чили, Аржентина, Сащ, а в последните години името му нашумя и в Испания, Германия и други европейски държави. Вече и България, благодарение на ИК „Хермес", се нарежда сред страните, в които се превеждат книгите на Хорхе Букай.

Роден през 1949 г. в Буенос Айрес, днес Хорхе Букай е от тези личности, които са щастливи, че „сами са изградили себе си". Той твърди, че първият му университет е бил самият живот. Започнал е да работи на тринайсетгодишна възраст и е упражнявал различни професии: продавач, таксиметров шофьор, клоун, възпитател, актьор, телевизионен водещ, аниматор на детски тържества. Докато не стигнал до сегашната си работа, която сам определя като „професионален помощник". Букай разказва, че когато се дипломирал като лекар през 1973 г., все още не бил съвсем наясно с понятието психично здраве. Пет години по-късно, вече квалифициран специалист по умствени заболявания, имал усещането, че е научил малко повече за патологиите на съзнанието, но все още не знаел нищо за произхода и природата на здравето.

Днес теориите му за здравето, макар и нетрадиционни, са ясно формулирани и много ефективни. Доказателство за това е огромният читателски интерес, на който се радват книгите му. По думите на Хорхе Букай фактът, че всяка негова книга се превръща в бестселър се дължи на много работа, на определени умения, които е придобил и на привилегията да е внук на двама дядовци, които са разказвали приказки.

 

За книгата:

„Писма до Клаудия" е първата книга на Хорхе Букай. Благодарение на нея авторът става толкова популярен и обичан от читателите по света. По думите на Хорхе „Писма до Клаудия" е проправила пътя на всичко написано от него след тази толкова специална книга. До голяма степен успехът на „Нека ти разкажа" и „Приказки за размисъл" се дължи на нея. „Писма до Клаудия", както и останалите му книги, е плод на професионалната практика на автора като психотерапевт. В нея отново намират отражение теориите на Хорхе за здравето, които, макар и нетрадиционни, са ясно формулирани и много ефективни.

Букай развива свой собствен модел на терапия, който включва: писане на писма до пациентите му, планирана размяна на писмата между него и тях, както и препрочитане на вече написаното. Този модел е приет възторжено от пациентите, което ражда и идеята за публикуването на „Писма до Клаудия". В нея Букай отново ни повежда на приказно пътешествие - към дебрите на собствената ни душа. Какво ще срещнем? Кого ще видим? Страшно ли ще е приключението? Или просто вълшебно? Е, това тепърва ще разберем. Но несъмнено ние никога вече няма да сме същите.

 

Всеки път, когато срещнем някого, чието отношение към света е по-различно от нашето, от моето, от твоето, решаваме, че е луд. Ако не мисли, действа и вярва като всички, очевидно е луд. Луд като Колумб, като Галилей, като Коперник, като Исус и - макар дума да не може да става за сравнение с всички тях - като мен.

Вярно е, че съществува:

Приятна лудост                  и страшна лудост.

Любовна лудост                  и омразна лудост.

Очарователна лудост         и зловеща лудост.

Най-важното - има лудост, която ни прави по-богати, и за съжаление, лудост, която ни ограбва.

Каква ли е моята? Не знам!

Хорхе Букай