В селото Qikiqtarjuaq живеят малко повече от 500 души, и всички се познават. То се намира на малък остров със същото странно име - Qikiqtarjuaq (за което наистина трудно бихме дали точно произношение, просто защото дори на различните местни диалекти звучи различно). Затова пък сигурно е, че буквално преведено, означава "голям остров".

Qikiqtarjuaq е точно над арктическия кръг на най-голямата територия на Канада - Нунавут, една от най-близките до Гренландия общности на входа на национален парк Ауюитук.

Това е мястото, където айсбергите спират по пътя си на юг от пролива Дейвис, "препънати" от плитките води. Така оформят не само пейзажа, но и културата на общността от хора тук, които успяват да запазят собствените си традиции и език и да предложат една от най-чистите води в света.

Столицата на айсбергите

Снимка 328834

Източник: http://greenedge-expeditions.com

Айсбергите около Нунавут са се образували в продължение на хиляди години. С течение на времето снегът се е натрупвал и е ставал все по-плътен, като постепенно е превръщал меката си текстура в кристален лед.

И така, пласт след пласт се раждат ледниците, от които във времето се отделят айсберги и се отдалечават по водата. Заради силните течения в региона, много от айсбергите, отделили се от други части на Арктика, също завършват своя път в Нунавут. Затова и местността е обявена за световната столица на айсбергите.

Водата

Снимка 328826

Източник: arctickingdom.com

"Водата от айсберг е водата на всички води", казва Allen Kooneeliusie, един от местните.

Тази водата не притежава някои минерали, които водоносните и подпочвените води получават, когато преминават през земята, което я прави особено чиста. В нея има много малко или почти никакви бактерии. Хората в Qikiqtarjuaq я вземат директно от айсберга.

Езикът

В Qikiqtarjuaq повечето хора говорят инуктитут, което е името на различните разновидности ескимоския език, говорени в Канада. Английският не се използва толкова, колкото в по-големите общности на Нунавут.

С 26 различни диалекта само на територията на Нунавут, този инуитски език е спектър от различни форми на говор, които са уникални в отделните общности.

До преди около 50 години различните диалекти на инуитския се развиват, докато групата ескимоски народи инуити е живяла в малки изолирани лагери. Напоследък обаче - в резултат на създаването на по-големи и по-постоянни инуитски общности - различните диалекти започват да се сливат в един.

Инуитите днес

С напредването на модернизацията и в тези райони, много от по-старите инуити се притесняват, че традиционният им начин на живот изчезва. Затова някои от местните се погрижат да запазят езика и изконните си познания по много начини.

Те предлагат програми, в които по-младите поколения да научат как да живеят "на земята", точно както са го правили техните прадеди. В тези курсове младите инуити учат традиционните умения за оцеляване в Арктика, като например как да построят иглу и как да оцелеят в свирепа зима, когато температурите тук могат да паднат до минус 60 градуса.