Болония се нарежда на седмо място по население в Италия. Въпреки че то е доста по-малко от това в София, и тук проблемът с трафика, увеличаващия се брой коли и мръсния въздух става все по-осезаем.
И докато ситуацията не е излязла напълно извън контрол, в италианския град започва една инициатива, зад която заставаме с две ръце. Тя е в подкрепа на придвижването в града по всякакъв друг начин, но не и с с автомобил.
За да насърчат местните да слязат от личните си возила, още миналата година управата на града въвежда примамлива схема. Тя носи името Bella Mossa (Добра работа) и е напълно в крак с технологиите. Инициативата неслучайно се определя и като една от причините, заради които бихме избрали Болония за място за живеене.
Как работи
Всичко, което ни трябва, е да инсталираме приложението Better Points. В него можем да отбелязваме колко време сме прекарали в ходене пеша в града, каране на колело или обикаляне с градския транспорт.
Всички тези приключения ни носят определен брой точки - не за дължината на пътуването или ходенето, а за броя пъти, в които сме решили да не предпочетем колата (максимум четири на ден). Защото дори да имаме работа на километър разстояние и се качим зад волана, пак не правим услуга на града и природата.
А събраните точки можем да използваме като ваучери на определени места - над 100 на брой. Така след осем разходки с велосипеда в неделя може да се наградим с безплатен сладолед или пък бира. За малко повече точки можем да вземем и билет за кино, а получаваме и много бонуси.
Още по-забавно става, когато и приятелите ни са зарибени по идеята и можем да си мерим... точките. За съжаление програмата е активна само шест месеца в годината. Но за това време през 2017 г. са отчетени цели 3.7 милиона километра, което й предвещава светло бъдеще не само на територията на Италия.
Можем ли да мамим
Със сигурност сме си задали този въпрос, четейки горните редове. Приложението изисква да сме включили GPS-a на телефона, за да може да проследява движението ни от точка А до точка Б. А докато ходим или караме колело, сме наясно и колко въглероден диоксид сме спестили на планетата, пояснява BBC.