Ако има универсална истина след края на коледно-новогодишните празници, то това е всеобщото усещане за преяждане и тежест в стомаха. Шегата настрана, но наистина в първите дни на новата година бихме предпочели да хапнем нещо леко като зеленчуци например.
Салата е лесна опция, но защо да не започнем 2023 г. творчески? Със зеленчуци на грил. Оказва се, че реално всеки зеленчук е подходящ за целта. Да, дори и доматите! А ето и няколко полезни съвета от The Kitchn, които да ни улеснят в печенето.
Мазнина и подправки
За да се опекат добре, но и да бъдат достатъчно овкусени, е необходимо да добавим мазнина веднага, след като сме нарязали зеленчуците. Поставяме достатъчно, че да изглеждат глазирани, но без да правим локвичка на дъното на купата, в която ги разбъркваме. Сол и пипер по желание също добавяме преди печенето.
Източник: iStock
Разстоянието между тях
За да се изпекат равномерно, е нужно да предвидим достатъчно място между отделните зеленчуци. Ако са прекалено наблъскани, ефектът ще е по-скоро задушаване, отколкото печене. Друго важно условие е да ги пъхнем във фурната, когато тя вече се е загряла. Оптималната температура е около 220 градуса.
Печене до препечено
Чарът на грилованите зеленчуци са именно малките загорели крайчета, които придават вкус и хрупкавост на всичко - от зелен фасул и броколи до картофи и тиква. Затова не трябва да бързаме да ги вадим - когато имаме съмнение дали са готови, просто изчакваме още 10-15 минути, преди да ги извадим от фурната.
Източник: iStock
Време за печене
Ето и един много кратък гид за това колко време ни е нужно за най-популярните видове зеленчуци:
- Кореноплодни (картофи, моркови, цвекло): 30-45 мин. в зависимост от големината на парчетата.
- Тиква: 20-60 мин., отново в зависимост от нарязването.
- Кръстоцветни (броколи, карфиол, брюкселско зеле): 15-25 мин.
Източник: iStock
- Крехки зеленчуци (тиквички, чушки): 10-20 мин.
- Тънки зеленчуци (аспержи, фасул): 10-20 мин.
- Лук: 30-45 мин. в зависимост колко хрупкави ги искаме.
- Домати: 15-20 мин.