От стъпването на първия човек на Луната може и да са изминали вече 55 години и засега да не се говори за следващ опит, но това далеч не означава, че няма и други начини да се увеличи човешкото присъствие в Космоса.

SpaceX по пътя към Луната - успешното изстрелване на Odysseus и защо е важно то

SpaceX и NASA - една крачка по-близо до Луната

Нов успех за САЩ и частната компания

Една от идеите за това е на ЮНЕСКО и японската компания за изследване на Луната iSpace. Тяхната обща цел е да запазят значителен аспект от човечеството на спътника на нашата планета.

Двете организации работят съвместно по предстоящата мисия Hakuto-R 2, която ще изпрати роботизиран спускаем апарат до лунната повърхност с ценно съдържание - диск с 275 езика и други културни артефакти, подготвен от организацията на ООН. Проектът се разглежда като опит да се спаси част от човешката история в случай, че оцеляването на хората на Земята в бъдеще е застрашено.

Ако графикът е спазен и върви по план, iSpace планира да включи диска с 275-те езика като част от мисията Hakuto-R 2 и да го изстреля към Луната в края на 2024 г.

"Поддържането на езиковото многообразие и опазването на културата са важни аспекти от мандата на ЮНЕСКО. За нас е голяма чест да обявим, че мисията Hakuto-R 2 на iSpace ще допринесе за реализирането на лунната мисия на ЮНЕСКО в полза на света", споделя в свое изявление Жулиен Ламами - главен изпълнителен директор на iSpace-Europe.

Той допълва, че екипът напредва в работата си по мисията Hakuto-R 2 с последните постижения в развитието на спускаемите апарати и марсоходите. Засега обаче компанията не може да се похвали с успехи.

Истинската възраст на Луната и новите изследвания на проби, донесени от Аполо 17

Каква е истинската възраст на Луната

Отговорът се скрие в проби на 50 години

Първият апарат, който японците изпратиха на Луната - Hakuto-R, бе изстрелян през декември 2022 г. Той направи опит за кацане на 25 април миналата година, но се разби, заради погрешно изчислена от бордовия компютър височина, пише NDTV World.