Аполо 17 е последната пилотирана мисия до Луната, която завършва през декември 1972 г. По време на нея астронавтите на NASA Юджийн Сърнан и Харисън Шмит събират камъни и прах от лунната повърхност, които връщат на нашата планета за анализ.

Плановете на NASA за къща за отдаване под наем на Луната

Кога ще е готово първото Airbnb на Луната

Май ще стане пренаселено

Предишните оценки на събрания материал определят възрастта на Луната на 4.425 милиарда година, а като причина за нейното възникване се изтъква масивен небесен сблъсък. Сега обаче, използвайки нова технология за анализ на 50-годишните проби, изследователите достигат до откритието, че естественият спътник на Земята всъщност е с по-различна възраст.

Сега за пръв път в пробите се откриват кристали циркон, които се смята, че датират от преди 4.46 милиарда години, което е с около 40 милиона години повече. Тези кристали са най-старите известни твърди частици, които са се образували след въпросния космически удар, затова и служат като отправна точка за времето за възникване на Луната, обясняват учените.

Не от вчера и от днес е теорията, че в първите дни на възникване на Слънчевата система, когато Земята все още се оформя и нараства на размери, в Космоса често се случват сблъсъци на различни скалисти тела.

При един от тях обект с размерите на Марс се удря в нашата планета, при което изхвърча огромно скалисто парче, което впоследствие се превръща в Луната. А енергията от удара разтопява разбилата се скала и по този начин се образува нейната повърхност.

Според изследователите от Музея по естествена история в Чикаго, кристалите на циркона не биха оцелели на високите температури при разтопяването на повърхността, затова се смята, че те са се образували след нейното охлаждане. И когато с иновативния метод се установява, че кристалите са на 4.46 милиарда години, то и Луната трябва да е поне на толкова, предава CNN.

Луната като футболно игрище - как би изглеждал един космически мач

Как ще изглежда един футболен мач на Луната

Щом ще има живот, трябва да има и забавления

Това откритие е поредното значимо, свързано с естествения спътник на Земята. Учените са категорични, че нейното по-добро разбиране е задължително, защото много от процесите, случващи се на нашата планета, зависят именно от Луната - стабилизирането на оста на въртене, наличието на 24 часа в денонощието, както и на приливите и отливите и много други.