Повече от един на всеки четирима души в САЩ има сини очи. В Обединеното кралство това са трима от всеки седем, в Нидерландия е трима от всеки пет, а в Исландия - трима от всеки четири. В зависимост от това къде живеем, понякога това е много популярен цвят на очите. Но това е малко странно, нали? Синьото не е точно повсеместен цвят в природата - дори тези същества, за които се сещаме в момента, като определени насекоми и риби, не са наистина сини, те просто използват физиката, за да ни накарат да си мислим, че са.
При бозайниците лазурният оттенък е още по-рядък: може би синият кит и доста маймунски дупета, но нито едно животно няма естествено синя козина или кожа. Така че защо имаме сини очи тогава?
Прародителят на сините очи
В колективното родословно дърво на човечеството някои клони са по-големи от други. Този с надпис "Чингис хан" например е достатъчно дебел, за да покрие около един на 200 живи мъже днес и технически погледнато, всеки европеец има Карл Велики, който дебне някъде в родословието му. Всички тези хора са оставили впечатляващо влияние върху генетичния състав на света, но има индивид в историческите книги, който е изпреварил всички. И кой е той? Ами... не знаем.
Източник: iStock
За разлика от стария Чингис и Карл Велики, този индивид (или индивиди) е живял толкова отдавна, че няма начин да знаем имената му, дори кога и откъде е дошъл, но знаем едно нещо: имал е сини очи, когато никой друг не е имал.
"Първоначално всички са имали кафяви очи", казва през 2008 г. Ханс Айберг, професор в катедрата по клетъчна и молекулярна медицина в университета в Копенхаген. "Но генетична мутация, засягаща гена OCA2 в нашите хромозоми, води до създаването на "превключвател", който буквално "изключва" способността да се произвеждат кафяви очи."
Как екипът знае, че само един прародител е отговорен за всички тези различни сини очи? Е, ето как: това, което Айберг и колегите му откриват, не е просто, че синият оттенък е резултат от мутирал OCA2 ген - много по-категорично от това е.
Източник: iStock
"Всички синеоки хора са наследили един и същ превключвател на абсолютно едно и също място в своята ДНК", обяснява Айберг. "От това можем да заключим, че всички синеоки индивиди са свързани с един и същи прародител."
Това е единственият известен начин за създаване на сини очи, който е и доста специфичен - за сравнение, има поне осем различни генни мутации, които са отговорни за червената коса.
"Превключвателят", за който говори Айберг, не може просто да превключи гена от "включено" на "изключено" - това би довело до пълен албинизъм. Вместо това, той трябва да бъде "разреден", ограничавайки способността му да произвежда кафяв пигмент до такава степен, че очите да изглеждат сини, пише Science Daily.
Източник: iStock
И най-странната част от всичко? Освен че е много интересна, мутацията, която дава сини очи, изглежда доста безполезна. Не е като еволюцията на по-бледа кожа и толерантност към лактоза, които позволяват на жителите на по-северните ширини да абсорбират повече витамин D. Изглежда, че мутацията на сините очи е неутрална или еволюционно казано е една случайност. "Това просто показва, че природата непрекъснато разбърква човешкия геном", казва Айберг, "създавайки генетичен коктейл от човешки хромозоми и изпробвайки различни промени, докато го прави".