Вероятно повечето хора възприемат насекомите като нещо неприятно и досадно - от от което се страхуват и в повечето случаи трябва да унижощат. Но добре е да се замислим, че всъщност всяка буболечка има своята функция в света.

Защо мухите са толкова бързи и (почти) винаги избягват удара

Защо мухите (почти) винаги избягват удара ни

Досадни, но със съвършени приспособления за оцеляване

Дори би трябвало да се отнасяме с малко повече любов към насекомите и има важна причина за това. А тя е, че популацията им драстично намалява - в много райони на света с повече от 75 % само за последните няколко десетилетия. Това никак не е добра новина, тъй като три четвърти от растенията и зърнените култури като ориз, пшеница и царевица се опрашват от насекоми. Те също така рециклират отпадъци.

Без бръмбарите, например, буквално щяхме да тънем до колене в изпражнения. Точно това се е случило в Австралия през първата половина на XX век. Тамошните представители на вида предпочитали изсъхналия тор, произвеждани от местните торбести животни. И когато в пустинята започват да се разпространяват ферми за добитък, местните бръмбари отказали да консумират отпадъците от животните. Така кравешкият тор се натрупвал на пасищата.

Снимка 636480

Източник: iStock

Тогава, през 1950 г., на унгарският ентомолог Джордж Борнемиша му хрумва блестящата идея да пренесе бръмбари от Европа и проблемът бил решен. Те изчистили бъркотията и до ден днешен огромно количество от тези бръмбари се отглеждат в Австралия, за да пазят пасищата от тор. И това е само една от многото екосистемни услуги, които насекомите предоставят.

Освен това, оказва се, че много насекоми са разумни. Американският ентомолог и еколог Стивън Бухман е прекарал живота си в работа с пчели и смята, че те имат форма на съзнание. Имат малки мозъци, но притежават сложни познавателни умения - научават се да извличат нектар от различни видове сложни цветя и помнят всяка различна техника с дни. Могат да броят до четири, да отварят врати или да вдигат капаци. Те също така усещат болка. Отделните пчели в колонията имат различни характери, а някои дори изпадат в стрес и депресия.

Снимка 636479

Източник: iStock

Германският зоолог Ларс Читка прави още по-интересни ескепименти с пчелите и доказва, че наистина могат да правят невероятни неща. Той връзва нектарник на растение с тънка връв и го поставя под похлупак. Пчелите се сещат, че издърпвайки връвта, ще успеят д извадят нектарника изпод капака и така да изпият нектара. Нещо повече, ако една пчела наблюдава изпълнението на останалите си, след това тя знае точно какво да направи. Пчелите успяват също да търкалят и малка топка, дори без награда. Читка смята, че така те си играят.

Земните пчели, предаването на знанията и изследването, което показва, че изучават социалното си поведение

Пчелите могат и това

Какво е впечатляващото им умение

Изследователят дори разширява обхвата на някои от своите открития, занимавайки се широк кръг други насекоми, включително хлебарки. В статия, която публикува през 2022 г., той описва, че насекомите имат много по-богат емоционален живот, отколкото някой някога е смятал за възможно.

Затова следващия път, когато видим каквото и да е насекомо, може да помислим как се чувства то или какво е научило през този ден - и така да се запознаем с друго разумно същество, пише Time.