Всеки се е питал къде изчезват всички буболечки, когато времето захладнее? През зимата не летят пеперуди и не жужат комари, птиците разчитат само на семена, ако не са отлетели на юг, и животът сред природата напълно се променя.
За много хора насекомите са просто досадници или част от пейзажа, но тези същества заслужават своето внимание. През зимата малка част от тях оцеляват под формата на яйца. Пример за това са богомолките.
Други презимуват като ларви, заровени в дървесината или под кората на някое дърво, заравят се в почвата или дълбоко под падналите листа и снега, който поддържа температурите относително постоянни.
Водните кончета и други подобни на тях насекоми преживяват под формата на нимфи, които остават активни под леда във водоемите, където се хранят и на пролет излитат вече като възрастни индивиди.
Източник: iStock
Някои насекоми прекарват студените месеци във вид на какавиди и са сред първите, които се появяват през пролетта.
Преди тях излизат онези, които са презимували като възрастни индивиди. Те търсят убежище от студа по таваните на къщите, под дънери и камъни, под листата или дупки в стволовете на дърветата.
Примери за такива насекоми са калинките и пчелите, както и някои едри оси. Пчелите презимуват в кошерите, събрани на кълбо. Те остават слабо активни и продължават да се хранят с малки количества мед, което им позволява леко да трептят с криле и така да се сгряват от отделената топлина.
Източник: iStock
През зимата насекомите, които преживяват под формата на ларви или възрастни, понижават значително количеството на водата в телата си и я заместват с глицерол, който играе ролята на антифриз.