Кукуригането на петел при изгрев слънце се чува по целия свят като будилник на природата, но петлите не изпълняват този сутрешен ритуал само поради задължение или традиция. Както показват няколко научни изследвания, петлите пеят на разсъмване, за да утвърдят господството си и да сигнализират на другите социалния си статус.
Кокошките са социални животни с изненадващо строга йерархия. Голяма част от поведението им, от това кой трябва да яде пръв и кой да се чифтосва, до начина, по който се претендира за територия, се управлява от тяхното трудно спечелено място в социалната структура. Разбирането на техния ранг е от съществено значение за поддържане на хармония.
При петлите доминирането се установява чрез агресия и определени признаци, като размера на гребена на главата и способността им да пеят, като всички те се влияят от нивата на тестостерон. Оказва се, че времето на пеене на петлите предлага ценна представа и за социалната стълбица на групата.
Защо петлите пеят на разсъмване
Проучване от 2015 г. на Националния институт за основна биология в Япония установява, че петелът с най-висок ранг има приоритет да изкряка първото си кукуригу за деня.

Източник: iStock
Изследователите наблюдават отблизо група от четирима мъжкара и забелязват систематично правило в реда на пеенето всяка сутрин: петелът с най-висок ранг винаги пее първи, следван от петлите с втори, трети и четвърти ранг. Ако петел с по-нисък ранг се осмели да пропее неправилно, тогава той може да очаква да бъде поставен на мястото си с агресивно кълване и преследване.
Това, според учените, предполага, че пеенето на петел е тясно свързано със социалното значение, йерархията и господството. Друго проучване, публикувано през 1995 г. от изследователи в САЩ, достига до подобни констатации, като заключва, че "пеенето на петли може потенциално да функционира като сигнал за статус".
Проучване от 2013 г. от същите японски учени предполага също, че пеенето се ръководи предимно от вътрешния биологичен часовник на петела, т.е. техния циркаден ритъм, а не от външен стимул, като изгрева. Докато слънчевата светлина влияе върху циркадните ритми на животните, включително хората, петлите все още показват същата йерархична структура на пеене дори в пълен мрак.

Източник: iStock
Нещо много интересно се случва, ако най-високо класираният петел бъде премахнат от групата. В отсъствието му, вторият петел ще пропее първи и "се държи така, сякаш е най-важният петел", обясняват авторите на изследването от 2015 г.
Това предполага, че най-високопоставеният петел трябва да "реши" кога да пее, въз основа на собствения си индивидуален циркаден ритъм. Останалите просто трябва да последват примера му - или да понесат последствията.
Накратко, зад това ранно утринно пеене има много повече, отколкото се чува с просто ухо. От хормоните до йерархията, петлите използват гласа си, за да заложат своите претенции и да поддържат социалния ред под контрол.