Българското дружество за защита на птиците е неправителствена организация, която от над 30 години работи в обществена полза с основна цел и мисия опазването на дивите птици, техните местообитания и биоразнообразието като цяло. Мисия, която понякога се оказва много трудна за изпълнение, заради действията на хората. Едно от най-пагубните е незаконното използване на отрови в дивата природа.
Това е сред най-сериозните опасности за биоразнообразието в световен мащаб и се нарежда на първо място като заплаха за съществуването на много конкретни животински видове. И въпреки че употребата на отровни примамки у нас е забранена със закон, често той бива нарушаван.
"Това е неселективен метод за борба (с хищници, например), който почти никога не достига до желаната цел, но поразява множество други жертви", разказа ни преди време Николай Терзиев. Той е част от екипа на БДЗП, отговорник природозащитни дейности, който години наред е водач на спецуално обучени кучета за борба с отровите в дивата природа.
Въпреки непрекъснатият мониторинг и неистовите усилия, които полагат от БДЗП обаче, продължават да се случват инциденти с отроовени птици и други животни.

Източник: iStock
За пореден такъв случай в Източни Родопи, този път на отровени египетски лешояди, съобщиха от дружеството снощи, 8 април.
"Единият лешояд - женска птица с поставен предавател, загива в ръцете на колегата ни д-р Волен Аркумарев. Причината са поставени отровни примамки в Източните Родопи. Другата е намерена в тежко състояние от нашия екип за борба с отровите - Николай Терзиев и кучето Барс. В момента се прави всичко възможно, за да бъде спасена", пишат на Facebook страницата си от БДЗП, допълвайки, че полицията веднага се заема със случая и е стартирано разследване.
В края на миналия гнездови сезон, преди да мигрират към Африка за зимата, египетските лешояди на територията на страната ни са били 36 двойки, писаха от БДЗП през ноември 2024 г. Важно е да се отбележи, че в миналото видът е бил повсеместно разпространен на територията на България, като e гнездял дори по тепетата в Пловдив, но днес Балканският полуостров приютява по-малко от 60 двойки. Неслучайно когато става дума за редки и застрашени животни по света, египетските лешояди заемат едни от челните места.
Преди ден от БДЗП писаха, че организират природозащитен и образователен младежки лагер в града на лешоядите - Маджарово, от 2 до 6 юни 2025 г. Планирани са теоретични лекции и теренни обучения, по време на които участниците (на възраст между 18 и 30 години) ще се запознаят с поведението на черния, белоглавия и египетския лешояд, ще бъдат разяснявани факти от биологията, екологията и заплахите за съответния вид.