Често се случва, когато ни е студено, изплашим се или чуем някоя вълнуваща песен, която ни напомня за нещо, с което сме дълбоко емоционално свързани, по гърба ни да пропълзят тръпки, а косъмчетата по тялото ни да се изправят. Настръхваме. Но какъв е смисълът от това, служи ли ни за нещо и защо се случва?
В кожата ни, както и в тази на животните, към всяко косъмче има прикрепен миниатюрен мускул, който в определени ситуации се съкращава и предизвиква леко потъване на кожата около косъмчетата, при което самите те се изправят нагоре.
Източник: iStock
За животните това има голям смисъл. През зимата настръхването на козината създава дебел въздушен слой между кожата и околната среда, който служи като изолация от студа. Но разликата между нас и животните е в това, че ние изобщо нямаме козина и сякаш настръхването не ни носи никакви ползи.
Когато животно се почувства застрашено от друго същество, козината му моментално се изправя. То заемат и поза, която го кара да изглежда по-голямо и страшно, с надеждата, че нападателят ще преосмисли действията си.
Източник: iStock
Реакцията се предизвиква от притока на адреналин или епинефрин при стрес, студ или емоционална възбуда. Това е хормон, който се синтезира в надбъбречната жлеза - оттам идва и името му, което буквално означава "над бъбрек". Адреналинът предизвиква различни физиологични реакции, които подготвят тяло да се бори или да избяга, а ефектите му включват стесняване на кръвоносните съдове и повишаване на кръвното, изпотяване, сърцебиене и пеперуди в стомаха.