Иновациите в спорта са факт и никой не може да ги отрече. Във футбола например допреди няколко години нямаше VAR и много спорни положения оставаха без ясен отговор.

Мондиал 2022, adidas, Al Rihla и защо високотехнологичната топка има нужда от зареждане

Защо топките на Мондиал 2022 се зареждат

Al Rihla е много повече от футболна топка

Можем само да се чудим колко ли ще бъде променен спортът като цяло, използвайки новите технологии. Това важи и за баскетбола. Един от най-големите производители на баскетболни топки - Wilson, например показа много интересен прототип на топка.

Не черният цвят е толкова интересен, колкото фактът, че топката е цялата на дупки и всъщност в нея няма въздух под налягане. Тя е създадена с помощта на 3D принтер и въздухът преминава свободно през нея, когато е в движение.

Въпросната топка обаче не е само за гледане, защото тя може и да отскача. За тази цел тя е създадена от специална еластична смола, пише Interesting Engineering. За дизайна хората от Wilson са работили с General Lattice, за да достигнат до поредицата от шестоъгълни дупки, които заменят традиционните кожени панели, прикрепени един към друг с шевове.

След създаването си прототипът е бил изпратен в централата на NBA, за да бъде тестван от играчи в реална обстановка. И поне към момента обратната връзка е доста обнадеждаваща, че скоро традиционните топки могат да бъдат заменени с такива, в които няма въздух.

Първата крачка бе направена на Мача на звездите в NBA, когато К. Дж. Мартин направи няколко забивки с прототипа.