Деменцията е заболяване, за което се говори все по-често в последните години. Основната причина за това е, че на фона на липсата на лечение, превенцията става все по-важна. А и броят на регистрираните случаи в световен мащаб не спира да нараства.
Както повечето други болести, и деменцията е пряко свързана с начина на живот, който водим. Фактори като липсата на достатъчно сън могат да повлияят на това дали ще станем част от статистиката. Оказва се, към тях вече можем да добавим и още един.
Според ново изследване, проведено в University College London, тревожността може да увеличи шанса за развитие на деменция и болест на Алцхаймер.
Източник: iStock
А добрата новина е, че практикуването на йога и медитация може да намали този риск чрез контрол върху емоционалното ни състояние.
При анализа на данни за 30 хиляди души е установено, че тези, които са диагностицирани с тревожни разтройства на средна възраст, има по-голяма вероятност да развият деменция с напредване на годините.
Причината за тази пряка връзка все още не е напълно изяснена. Учените обаче предполагат, че всичко се дължи на начина, по който тялото реагира на стреса. А тази реакция пък води до преждевременно остаряване на мозъчните клетки.
Източник: iStock
Това звучи правдоподобно, защото стресът е сред основните врагове на мозъчните клетки. А ако страдаме от тревожно разтройство, сме подложени постоянно на него и това неминуемо оказва влияние върху начина на функциониране на мозъка - както в конкретния момент, така и в бъдеще време, предава PureWow.
А предотвратяването на риска от деменция в напреднала възраст е още една наистина добра причина да се обърнем към немедикаментозните начини за справяне с тревожността. Ако медитацията не е нашият, можем да се спрем и на психотерапия или просто да си намерим приятно хоби - всичко в името на спокойното днес и утре.