От години учените и лекари алармират за вредите, които домакинските съдове с незалепващо покритие нанасят върху здравето ни. А ако още не сме се разделили с тях и не сме ги заменили с други от неръждаема стомана например, то сега имаме още една основателна причина да го направим.
Изследователи от САЩ алармират, че миналата година са регистрирани над 200 случая на треска от полимерни изпарения, известна още като "тефлонов грип", защото симптомите, в които се изразява, са грипоподобни. Според Washington Post, броят на засегнатите от това състояние всяка година се увеличава все повече и повече. А ето и подробности за него.
Негов причинител са тиганите и други съдове с тефлоново или друг вид незалепващо покритие. То съдържа т.нар. вечни химикали и по-специално политетрафлуоретилен (PTFE). Когато въпросното покритие се нагрее при температури над 260 градуса, се отделят изпаренията, които са "сложна смес от окислени и флоурирани вещества" и водят до различни здравословни неразположения.
Източник: iStock
До колкото по-висока температура се нагрява тиганът, толкова по-висока е концентрацията на изпарения, които отделя. И това се случва нaй-вече когато го оставим празен на котлона, за да загрее преди готвене. Изследователи от University of British Columbia успокояват, че няма опасност от отделянето на вредните съединения, ако използваме съдовете с незалепващо покритие при нормални градуси.
Ако все пак сме прекалили с градусите и използваме тефлонов тиган, не бива да се изненадваме, ако скоро след готвене усетим болки в мускулите, треска, главоболие или недостиг на въздух, суха кашлица, общо неразположение.
Обикновено тези симптоми се проявяват до 12 часа след излагане на вредните вещества, но реакцията може да се забавим и до едно денонощие. И нищо чудно да я сбъркаме с поредната настинка или вирус и въобще да не си дадем сметка, че е в резултат на съдовете и начина ни на готвене. А възстановяването определено е в рамките на няколко дни, обяснява New York Post.
Какво да не правим, когато използваме незалепващ тиган:
- Никога не бива да го поставяме на котлона празен, за да се загрее, защото тогава това става прекалено бързо и неусетно. Винаги в него трябва да има мазнина или храна;
- Не трябва да използваме съдове с незалeпващо покритие за печене във фурната, защото тогава отново имаме нагряване до много висока температура;
- Когато готвим, трябва да използваме абсорбатор или да е на отворен прозорец, за да намалим концентрацията на вредни изпарения във въздуха;
- Трябва да използваме само дървени или силиконови лъжици и друга посуда при готвене в тиган с незалепващо покритие, за да не го нараним. И никога не го мием с тел или абразивни препарати;
- Дори при появата на най-малките драскотини върху покритието, трябва да изхвърлим съда, защото става още по-опасен за здравето ни.