Вероятно всеки е посягал поне веднъж към сухия шампоан като бърз и лесен начин да прикрие омазнените корени на косата си. Той съдържа компоненти като нишесте, които абсорбират себума - естествената мазнина на скалпа, и затова е добър начин за поддържане на добрия вид на косата между измиванията.
Има обаче някои често срещани грешки при употребата на сухия шампоан, които могат да доведат до подобни на пърхота люспи, оцветени корени и изсушена, матова коса. Но пък ако го използваме правилно, този продукт може да се превърне в наш съюзник, който ще ни спести много време и енергия, изразходвани за оформяне на косата.
И за да бъдем сигурни, че използваме шампоана по правилния начин, нека се доверим на съветите на професионалистите според Good Housekeeping.
Първото най-важно правило е да използваме правилния цвят. Ако косата ни е тъмно кестенява коса и използваме традиционен сух шампоан, ще получим неприятен бял оттенък в основата на косъма. Ако пък е светла и се спрем на тъмен нюанс, ще имаме оцветени корени. Затова трябва внимателно да изберем шампоан, чийто цвят ще съответства на нашия собствен.
Източник: iStock
Някои оцветени формули са дори умишлено подсилени, за да прикрият и сиви корени.
Не трябва никога да забравяме, че преди отваряне на сухия шампоан, трябва добре го разклатим, за да се разпредели равномерно съдържанието. Нишестето в аерозолните формули може да се утаи на дъното между отделните употребите и разклащането гарантира доброто смесване на съставките.
Когато впръскваме шампоана, не трябва да правим това твърде близо до скалпа. Според специалистите, удачното разстояние е около 30 сантиметра от корените. Това позволява съдържанието да се разпредели равномерно върху корените на косата.
Сух шампоан се нанася само там, където косата е най-мазна. Не е нужно да го пръскаме върху цялата глава. Обикновено долната част на косата е не толкова омазнена и шампоанът може да я направи твърда и без блясък.
Източник: iStock
И като цяло не е нужно да използваме твърде много продукт. Премерена доза сух шампоан може да направи косата по-свежа, но ако нанесем твърде много, тя ще изглежда матова и обезцветена. Добре е винаги да започнем с малко количество, да изчакаме няколко минути и добавим още, ако усещаме, че корените са все още е твърде мазни.
Никога не трябва да пропускаме разнасянето/масажирането на продукта в косата. За целта използваме ръцете си и втриваме сухия шампоан в скалпа. Ако не го направим, той просто ще стои на повърхността на косата и няма да постигнем желаната цел.
Разнасянето помага и да се премахнат белите остатъци. За това вече може да се прибегне до помощта на четка и дори сешоар.
И нещо много важно - не е добре сухият шампоан да се използва всеки ден. Защото, въпреки името си, той всъщност не почиства косата, а само натрупва в нея нишесте, което абсорбира мазнините.
Честото употреба на продукта дори може да навреди, тъй като запушва космените фоликули. Това отслабва здравината на косата и потенциално води до нейната загуба на коса или кожни проблеми като инфекции, дерматит и обриви. Затова не трябва да се прекалява и да се давам възможност на скалпа да диша между измиванията. Професионалисти препоръчват използването на сух шампоан един до два пъти седмично.