В сезона на настинките и вирусите, които ни атакуват отвсякъде, логично е да се опитваме да направим всичко възможно да запазим здравето си. И често прибягваме не само до витамини и утвърдени медикаменти, но и до методите на т.нар. народна медицина. А според нейните разбирания, много неща от ежедневието могат да ни помогнат в борбата да останем здрави.

Защо лукът ни разплаква

Защо лукът ни разплаква

Без дори да ни обижда

Като най-обикновеният лук. Вероятно сме чували неведнъж от своите баби, че лукът, изстискан във вода е "естествен антибиотик", който подсилва имунната система, пази от вируси, а дори и помага, когато сме вече болни.

Ако се допитаме до специалистите обаче, няма да получим единодушен отговор за подобни твърдения, поясняват от Prevention. Дори, според тях, те нямат никаква научна основа.

Все пак, не може да отречем, че лукът има някои свойства, които биха могли да ни бъдат в помощ. Той е мощен антиоксидант, съдържа големи количества витамин С, кверцетин, витамини от група В и калий. Доказано е и, че лукът може да намали холестерола и кръвното налягане.

Снимка 602807

Източник: iStock

И въпреки това надали пиенето на сок от лук магически ще ни накара да се почувстваме по-добре. Най-доброто нещо, което тази напитка може да ни даде, е хидратацията. Приемането на много течности, докато сме болни, поддържа лигавиците влажни. А според някои диетолози, повече ползи бихме имали, ако директно консумираме лука. Така ще се снабдим с повече фибри и антиоксиданти.

Тогава е логично да се запитаме дали има смисъл и дори дали е безопасно да се пие вода с лук. Специалистите са единодушни, че това не би навредило на никого, с изключение на хората, които имат алергия към зеленчука. Единственото, което трябва да имаме предвид, е, че лукът е киселинна храна и ако сме склонни да имаме киселини, има известен риск да изпитаме стомашен дискомфорт и подуване на корема.

Снимка 602808

Източник: iStock

Затова, ако се чувстваме неразположени, вместо да се самолекуваме, е по-добре да се обърнем към лекар. Той би ни посъветвал да следваме едно важно правило - да приемаме много течности. Да наблегнем на плодовите сокове, чайове и бульони и да минимизирате кофеиновите напитки и алкохола. Би помогнал и един топъл душ, тъй като топлата влага влияе добре на възпаления нос и гърло и осигурява известно облекчение.

Грип, настинка, Covid-19 и защо боледуваме по-често през зимата

Защо боледуваме по-често през зимата

И как да се предпазим от грип и настинка

А що се отнася до пиенето на вода с лук и другите рецепти от времето на нашите баби... в крайна сметка зависи от личния ни избор. И вкусовите ни рецептори.