Вероятно малцина знаят, че на Земята има подправка, която е по-ценна от трюфелите, уасаби и дори от златото. Въпреки че са я виждали - с нежните ѝ червени стръкчета, от които е необходимо едва минимално количество, за да въздейства силно на вкуса. Става дума, разбира се, за шафрана.
Той се извлича от лилавите цветове на шафрановия минзухар (Crocus sativus). Трите близалца на цвета - женските репродуктивни органи на растението и част от шийката му се изсушават, за да се превърнат в най-ценната подправка в света.
Но защо тя е толкова скъпа? Отчасти защото събирането на реколтата е "истински кошмар". Това става изцяло на "на ръка", а един килограм шафран се добива от приблизително 75 000 цвята. Като се прибави и фактът, че цветето цъфти само в някои части на света през няколко кратки седмици от годината - всичко това още повече усложнява ситуацията.
Източник: iStock
Веднъж набрани, цветовете са изключително крехки и трябва да се обработват внимателно, което прави процеса на отглеждане още по-сложен и скъп. Те се разстилат върху широки съдове и се сушат бавно на дървени въглища. Това отново увеличава разходите, тъй като процесът отнема много време и не няма начин да бъде забързан.
Пазарната цена на истинския шафран е между 2 000 и 10 000 долара за килограм, така че може би не е изненадващо, че съществуват доста фалшиви алтернативи. В миналото за шафран се е представяло всичко - от боядисана царевична коприна, влакна от цвекло и дори смачкани червени парчета хартия.
Източник: iStock
Ключът към автентичния и висококачествен шафран е в аромата му, което означава, че по време на производствения процес се спазват високи стандарти. Този аромат също не се поддържа лесно - затова шафранът има кратък срок на годност и трябва да се съхранява правилно.
А причината този скъп продукт да е толкова търсен в кулинарията е, че заради специфичния сладък, земен вкус, който придава на храната уникален аромат и вкус. Освен това може да подобри външния вид на храната, като я оцвети в привлекателно златисто.
Все пак, хубавото е, въпреки плашещата цена, че от подправката се нуждаем от съвсем малко количество, за да постигнем желания уникален вкус, уточняват от IFL Science.