В "идеалния" свят бихме имали лукса да си лягаме рано и след това да се събуждаме рано, отпочинали за един продуктивен ден.

Някои ангажименти, като служебни задължения или грижи за децата обаче, често затрудняват придържането към философията "ранно лягане, рано ставане."

Има може би два важни аспекта, които трябва да имаме предвид, когато става въпрос за сън: количеството (броя часове), което получаваме, и последователността във времето.

Алармата, сънят, събуждането сутрин и как то да бъде по-безболезнено всеки път

Как да направим сутрешната аларма свой приятел

Няколко полезни трика

Циркадният ритъм е термин, който описва естествения график на нашия мозък относно сън-събуждане. Това е като наш вътрешен часовник. Всеки изпитва естествени спадове в бдителността и повишена будност през определени часове в рамките на 24-часов период. Обикновено сме най-сънливи между 13 и 15 ч. и между 2 и 4 ч. сутринта.

Снимка 571847

Източник: iStock

Колкото по-добро е качеството на съня ни, толкова по-малка е вероятността да изпитаме значителна сънливост през деня. Циркадният ритъм също диктува естествения ни график за лягане и сутрешно събуждане. След като свикнем да лягаме и да се събуждаме по едно и също време всеки ден, мозъкът ни се адаптира към този график и го следва успешно. 

Повечето експерти препоръчват възрастните да спят поне седем часа на нощ. Ето и средното количество сън, което трябва да получим според възрастта.

Снимка 571846

Източник: iStock

От 0 до 3 месеца, са ни необходими между 14 и 17 часа, докато от 4 до 12 месеца, часовете вече стават 12-16. Между 1 и 2 години трябва да получаваме между 11 и 14 часа, докато между 3 и 5 години -  10-13 часа.

От 9 до 12 години необходимите ни часове сън за денонощие са 9-12, а между 13 и 18 години са 8-10 часа. От 18 до 60-годишна възраст са ни необходими най-малко 7 часа на нощ. От 61 до 64 години, ни трябват около 7-9 часа сън на нощ, а след 65 години, часовете на нощ са между 7 и 8

Алармата, сънят, събуждането сутрин и как то да бъде по-безболезнено всеки път

Как да направим сутрешната аларма свой приятел

Няколко полезни трика

От Health Line припомнят, че и недоспиването, и прекалено многото сън не са добри за здравето ни, затова трябва да се стараем да спим толкова часове, колкото е препоръчително според възрастта ни.