Освен че с боба може да си приготвим много разнообразни и вкусни ястия, той е и особено полезен. Вероятно единствената причина някои хора да го избягват, е, че причинява газове. И в случай че сме се чудили каква точно е причината за тази неприятна реакция в тялото ни, ето го и обяснението.

Боб, кафяв ориз, броколи, кисело мляко - храните, които прочистват дебелото черво

Храните, които се грижат за дебелото черво

Защото е наистина важно

Нека най-напред обаче поясним за плюсовете на боба. Един от тях е, че той е достъпен, питателен, предлага се в много различни вкусни разновидности и може да се приготви по доста начини.

Освен това има високо съдържание на протеини, фибри и витамини от група В, което прави боба любимец на лекари, диетолози, а и на масовите потребители.

Дотук чудесно. Знаем, че е добре бобът да присъства в хранителния ни режим и затова можем да преглътнем факта, че когато го ядем, обикновено след това газовете не ни прощават.

Снимка 591287

Източник: iStock

Защо обаче точно бобът причинява газове?

Оказва се, че една от причините, поради които бобът ни кара да произвеждаме газове, е, че съдържа рафиноза и олигозахариди, които са захари, произвеждащи газ, открити в много зеленчуци. Тези други зеленчуци включват зеле, брюкселско зеле, броколи и аспержи. За боба обаче се знае, че има най-изразен ефект върху стомашно-чревната система.

За да бъде по-точно обяснението допълваме, че на хората, за съжаление, ни липсва ензимът алфа-галактозидаза в храносмилателния ни тракт. Това означава, че не сме в състояние да преработим рафинозата. В резултат на това съединението се ферментира от бактериите, намиращи се в червата ни, което ни кара да произвеждаме газ.

Подуване, газове и пет от най-честите причини, които ги причиняват

5-те най-чести причини за подуване и газове

На всички ни се случва...

При всички хора ли обаче се получава този ефект, бихме се запитали. Оказва се, че не е задължително. Обяснението на лекарите е, че всеки обработва храната по различен начин. Това, което причинява газове при някой, може изобщо да не предизвика същата реакция при друг, както и обратно, пише Well and Good.