От какво зависи умението на една група да работи заедно и да решава най-различни задачи е въпрос, чийто отговор е изключително важен и за науката, и за работодателите.
Учени от университета "Карнеги Мелън" в Пенсилвания се заемат със задачата да намерят отговора. Те изследвали 22 научни разработки, обхванали 5439 души, които били ангажирани в групови или индивидуални трудови дейности.
Екипът стигна до извода, че индивидуалните умения, полът и груповото сътрудничество са част от колективния интелект.
Източник: iStock
Според учените по-голямото женско присъствие в работната среда увеличава "колективния интелект" при взимането на решения. Присъствието на повече дами, възрастовото разнообразие и броят на членовете на групата значително стимулират "колективния интелект".
В случаите с по-силно женско присъствие способността за взимане на правилните решения е много по-голяма, в сравнение с тези на изцяло доминираните от мъже колективи, пише Daily Mail.
Източник: iStock
Груповото сътрудничество е и два пъти по-важно за успеха, отколкото индивидуалните дарби, според една от авторките на проучването Анита Уилямс Ули.
Науката силно разчита на "колективния интелект" при решаването на редица проблеми - от климатичното затопляне до създаването на нови технологии и начини на лечение.
Цялото проучване е публикувано в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.