Докато планетата се движи към възобновяема енергия, ние сме изправени пред проблема със съхранението ѝ. Проблемът е, че вятърът не духа и слънцето не грее точно в момента, когато хората искат да консумират енергията си. В особено ветровити или слънчеви дни може да се генерира твърде много електроенергия, което води до ситуация, при която на потребителите се плаща да консумират електроенергия, вместо да претоварват мрежата. Но мощността, която не се използва, се губи.
Би било по-добре, разбира се, ако можем да съхраняваме тази енергия за по-късна употреба. Гравитационните батерии са един от начините да направим това.
Идеята зад гравитационните батерии е наистина проста. Във времена, когато енергийните източници произвеждат повече енергия от търсенето, излишната енергия се използва за преместване на тежести (под формата на вода или понякога пясък) нагоре, превръщайки я в потенциална енергия. Когато захранването е ниско, тези обекти могат да бъдат освободени, захранвайки турбини, докато нашият добър приятел (и смъртоносен враг) гравитацията ги изпраща към Земята.
Въпреки че като цяло, гравитационните батерии приемат формата на резервоари, изоставени мини, преместващи пясък или други тежести нагоре, когато се произвежда излишна енергия, също са вариант. Шотландската компания Gravitricity създаде система от лебедки и подемници, които могат да бъдат монтирани в такива неизползвани минни шахти.
Компанията ще инсталира системата в мината за цинк и мед с дълбочина 1400 метра в Pyhäjärvi, Финландия. "Тъй като светът генерира повече електроенергия от непостоянни възобновяеми енергийни източници, има нарастваща нужда от технологии, които могат да улавят и съхраняват енергия по време на периоди на ниско търсене и да я освобождават бързо, когато е необходимо", казва съоснователят на Gravitricity Мартин Райт за технологията.
Източник: iStock
"Нашето подземно гравитационно съхранение на енергия GraviStore използва силата на гравитацията, за да предложи някои от най-добрите характеристики на литиево-йонните батерии и помпените водни акумулатори - на ниска цена и без необходимост от каквито и да е редкоземни метали."